auto

Jak sprawdzić używane auto przed kupnem?

Zakup używanego samochodu często jest sporym wydatkiem. Nikt oczywiście nie chce kupować takiego, którego stan techniczny jest daleki od doskonałości. Pojazdu po wypadku, poważnej naprawie blacharskiej czy lakierniczej. Niestety sprzedający często nie mówią wszystkiego na temat stanu sprzedawanego samochodu. Co więcej, jeśli auto było naprawiane lub ma wady ukryte, wielu sprzedających stara się to ukryć. Dlatego sprawdzanie stanu technicznego auta przed jego zakupem jest bardzo istotne. Jak sprawdzić używany samochód?

Rozmowa ze sprzedającym i wstępne oględziny pojazdu

Wiele może wyjaśnić już rozmowa ze sprzedającym samochód. Warto przede wszystkim zapytać, jak długo posiadał auto i jaki jest powód sprzedaży. Jeśli sprzedający nie ukrywa, że autem jeździł dłuższy czas, użytkował je do celów prywatnych, a sprzedaje, bo już kupił lepsze, można przypuszczać, że stan samochodu nie będzie taki zły. Warto też wypytać o historię serwisową pojazdu. Sprzedający, który mówi wprost, że ma wiele dokumentów potwierdzających serwisowanie auta i wykonane przy nim prace, raczej nie ma wiele do ukrycia. Nie oznacza to jednak, że oględziny auta, dokładne zapoznanie się z jego stanem technicznym i prawnym nie są konieczne. Zawsze należy takie rzeczy robić.

Jeśli zaś sprzedawca mówi wprost, że auto ma krótko lub przestawia się jako handlarz, można mieć pewność, że samochód jest przygotowany do sprzedaży, ale niekoniecznie jest w takim stanie, w jakim opisuje go sprzedawca. Takie auto trzeba sprawdzić o wiele bardziej wnikliwie.

Oględziny pojazdu można oczywiście przeprowadzić samemu. Osoba, która nie zna się za bardzo na samochodach, nie będzie jednak w stanie dostrzec niektórych wad. Dobrze więc na oględziny udać się z kimś bardziej doświadczonym i w razie konieczności podjechać też autem do stacji diagnostycznej. Krótki przegląd nie kosztuje wiele, mechanik zaś powie na temat auta dużo więcej niż amator.

Oględziny pojazdu

Na oględziny warto wybrać słoneczny, a nie deszczowy dzień. Łatwiej będzie dostrzec ewentualne uszkodzenia lakieru, czy też ślady malowania auta. Warto przyjrzeć się nadwoziu w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń lub śladów naprawy. Spojrzeć na to, czy wszystkie elementy nadwozia są równo spasowane. Jeśli tak nie jest, może to świadczyć o tym, że były wykonywane jakieś naprawy lakiernicze. Na tym etapie można też spojrzeć na opony. Stare, zużyte nadają się do wymiany, to zaś wiąże się z wydatkiem. Jak sprawdzić używane auto przed kupnem? Bardzo ważne jest upewnienie się, czy wszystko w samochodzie działa. Po oględzinach pojazdu warto wejść do środka i przetestować poprawność działania wszystkich elementów, przycisków, pokręteł, suwaków. Każda usterka - nawet pozornie błaha - to kolejny wydatek na koszty naprawy. Będąc we wnętrzu samochodu, warto obejrzeć tapicerkę, kierownicę, drążek zmiany biegów. Zużycie tych elementów to dowód na intensywne użytkowanie pojazdu.

Sprawdzenie silnika i jazda próbna

Konieczne jest oczywiście podniesienie maski i obejrzenie, a potem odpalenie silnika. Warto odkręcić korek wlewu oleju, wyjąć też bagnet i spojrzeć, czy olej jest czysty, czy czarny. Można oczywiście spojrzeć, czy w silniku nie ma jakichś wycieków. Wszelkie dziwne uszczelnienia pomiędzy elementami silnika, mogą też świadczyć o naprawach. Konieczne jest spojrzenie pod auto, w celu upewnienia się, w jakim stanie jest układ wydechowy i czy w aucie jest katalizator. Niestety często jest wycinany, a zakup innego to koszt nawet kilku tysięcy złotych. W trakcie jazdy próbnej jest szansa upewnić się, czy auto jeździ bez problemów i czy nic w nim nie stuka i nie puka.

Czasami sprawdzanie auta lepiej zlecić fachowcom

Wielu kierowców niby wie, jak sprawdzić używane auto. Jednak sprawdzać - szczególnie droższego i używanego - się boją, w obawie, że coś przeoczą i wydadzą niemałe pieniądze na zakup nie do końca idealnego auta. Taki zakup to wręcz ryzyko nabycia samochodu, którego naprawa jest zwyczajnie nieopłacalna. Ci, którzy chcą uniknąć takich sytuacji i kupić pojazd, który jest właściwie sprawdzony, powinni wynająć fachowców, którzy nawet bez kupującego dojadą na miejsce, w którym stoi auto i sprawdzą nawet ponad 300 jego punktów. Na koniec zaś przedstawią zlecającemu raport, z którego można na temat samochodu dowiedzieć się naprawdę wiele. Taka usługa, dostępna na przykład na stronie https://www.autotesto.pl/sprawdzenie-auta-poznan/ nie jest bardzo droga, a daje pewność zakupu auta, którego stan techniczny i prawny jest dokładnie sprawdzony, a ewentualne minusy samochodu widoczne w raporcie sporządzonym po takiej kontroli. Na podstawie takiego raportu łatwiej podjąć decyzję o zakupie danego samochodu lub rezygnacji z transakcji.