traktor

Jak wymienić hamulce w ciągniku rolniczym?

Podróżowanie samochodem to dla wielu ludzi bardzo duże ułatwienie. Są i tacy, którzy jazdę autem traktują jako dużą przyjemność i swoją pasję. Istnieje też grupa osób, które wszelkiego rodzaju pojazdy na kołach traktują jako środek do przemieszczania się z punktu A do punktu B lub jako narzędzie do pracy. Pisząc o samochodach służących wyłącznie do pracy, na pewno przed oczami widzisz pojazd ciężarowy lub, będąc dokładniejszym, ciągnik siodłowy z naczepą. TIR to jeden z najpopularniejszych rodzajów pojazdów, które służą głównie do wykonywania obowiązków zawodowych. Nie jest on jednak jedynym.

Inny rodzaj stanowi ciągnik rolniczy, który, jak sama nazwa wskazuje, służy do prac na roli. Niezwykle ważne jest zatem, aby ów pojazd był po prostu sprawny technicznie. Jednym z istotniejszych zagadnień, które dotyczy omawianego środka i kwestii bezpieczeństwa z nim związanych, są klocki hamulcowe. Hamulce w ciągnikach rolniczych, podobnie jak w autach osobowych, mogą być wymienione samodzielnie przez właściciela lub przez znającego się na rzeczy mechanika samochodowego.

Jak wymienić hamulce w ciągniku rolniczym?

Na początek słów kilka o tym, jak oraz kiedy hamulce w ciągnikach rolniczych można wymienić samodzielnie. Warto zabrać się za to zadanie tylko wtedy, kiedy masz pewność, że Twoja wiedza na temat mechaniki jest na odpowiednio wysokim poziomie. W różnych pojazdach korzysta się z odmiennych komponentów, na przykład spotyka się hamulce dwuobwodowe w ciągniku, ale niektóre naczepy wyposażone są w jednoobwodowe. Może być też tak, że to traktor będzie posiadać hamulce jednoobwodowe, a naczepa dwuobwodowe. Do sprawnego działania obu elementów konieczne jest ich zgranie, to znaczy dobranie takich samych rodzajów hamulców w naczepie i ciągniku.

Jeśli nie masz takiej wiedzy, to już na wstępie lepiej odpuścić. Chodzi przecież o Twoje bezpieczeństwo. Innym rodzajem są hamulce hydrauliczne w ciągniku. Rozróżnia się dodatkowo pneumatyczne oraz automatyczne. Rodzaj zastosowanych w ciągniku komponentów zależy od wielu czynników. Jednym z podstawowych jest model i rok produkcji. Jeśli wymienione szczegóły techniczne nie są Ci obce, możesz podjąć się samodzielnej wymiany. Po podniesieniu pojazdu do góry należy po prostu odpowiednio odkręcić stare klocki lub hamulce i zastąpić je nowymi. Pamiętaj, aby podczas tych czynności nie uszkodzić pozostałych elementów. Warto też zerknąć na stan części, które współpracują z układem hamulcowym. 

Innym sposobem na skuteczną wymianę hamulców w ciągniku rolniczym jest wizyta w warsztacie samochodowym. Takie rozwiązanie polecane jest każdemu, kto nie posiada wystarczającej wiedzy na temat samej mechaniki samochodowej oraz części, których używa się do tego typu prac. Dobry mechanik nie tylko profesjonalnie zajmie się Twoim pojazdem, ale będzie również w stanie doradzić Ci na temat podzespołów. Świetnym przykładem mogą być hamulce do C360. Ursus, którego w swoich przydomowych garażach posiada wielu rolników, również od czasu do czasu musi przejść kontrolę i ewentualną wymianę tego typu komponentów. Korzystając z usług mechanika samochodowego przy tak popularnych częściach, jakimi są z całą pewnością hamulce do C-360, możesz być niemal pewien, że wymiana zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób. Pamiętaj również o tym, że im większy zakład, tym większe rabaty na owe części ma jego właściciel. Ponadto każdy szanujący się mechanik bierze za swoją pracę pełną odpowiedzialność. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możesz zgłosić się do niego z reklamacją.

Jak zatem wymienić hamulce w ciągniku rolniczym? Korzystniejsza zawsze będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Ciągnik rolniczy to nie auto osobowe. Zbyt wiele części składa się na jego prawidłowe działanie, a przecież hamulce — jak już zostało wspomniane wcześniej — stanowią kwestię nie tylko Twojego bezpieczeństwa, ale również innych uczestników ruchu drogowego, których będziesz mijać na drogach podczas wykonywania swojej pracy. Z tego względu warto oddać swój sprzęt w ręce fachowców.