garaż

Jaki beton na posadzkę do garażu wybrać?

Beton jest materiałem wyjątkowo odpornym na różne warunki otoczenia i należy do najpopularniejszych materiałów budowlanych. Można z niego kształtować dowolne elementy i powierzchnie. Beton w połączeniu ze stalą zbrojeniową tworzy konstrukcje nośne w postaci schodów, stropów i fundamentów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii beton może osiągać szczególne właściwości, może wtedy pełnić inne funkcje, np. dekoracyjne.

Beton na posadzkę w garażu i nie tylko

W przeszłości beton był przygotowywany na budowach bezpośrednio, obecnie jest przygotowywany w specjalnych betoniarniach, co gwarantuje, że uzyskuje on wymagane właściwości techniczne. W pracach wykończeniowych i remontowych stosowane są również gotowe mieszanki betonowe. Jaki beton na posadzkę, a jaki do dekoracji? Warto poznać kilka odmian betonu:

  • Beton zwykły jest najczęściej wykorzystywany w formie wylewek, do wykonywania różnych elementów konstrukcyjnych. Jest twardym surowcem, można poddawać go obróbce, jaka jest polerowanie betonu. Oznaczenia betonu, to jego klasa wytrzymałościowa, przedstawiana za pomocą litery C oraz dwiema cyframi, które oznaczają wytrzymałość na ściskanie.
  • Beton architektoniczny, popularność stylu industrialnego spowodowała, że jest on chętnie wykorzystywany. Jest to mieszanka betonowa ozdobna, może być również zabarwiana, gładka albo o wyraźnej strukturze.
  • Pianobeton jest powszechnie wykorzystywany w formie płytek, może być też dostarczany na budowę za pomocą agregatu. Decydując, jaki beton na posadzkę w garażu, powinieneś pamiętać, że charakteryzuje się on dużo mniejszą wytrzymałością na ściskanie, ponieważ w jego produkcji jest pomijany proces autoklawizowania zwiększający wytrzymałość na obciążenia. Wykorzystywany jest do tworzenia lekkich podkładów podłogowych wewnątrz pomieszczeń, w miejscach nienarażonych na działanie wilgoci. Jego zaletą jest zdolność do samopoziomowania, można go układać na wyjątkowo nierównym podłożu.
  • Beton wodoprzepuszczalny jest wykorzystywany jako powierzchnia odwadniająca i wyjątkowo wytrzymały na obciążenia.
  • Styrobeton wykorzystywany jest na spadzistych dachach jako podkład wyrównujący.

Jaki rodzaj betonu na posadzkę w garażu?

Posadzka betonowa jest bardzo wymagającym elementem konstrukcyjnym, jest narażona na wiele czynników, które mogą powodować jej zniszczenie. Jaki beton na posadzkę do garażu? Najlepszym rozwiązaniem jest, kiedy parametry betonu zaplanujesz pod konkretny rodzaj posadzki, Trzeba również wziąć pod uwagę, czy garaż znajduje się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Podłoga w garażu jest narażona między inny na:

- działanie różnych środków odladzających przenoszonych na kołach samochodu,

- wnikanie olejów i płynów,

- obciążenia statyczne i dynamiczne.

Decydując o tym, jaki beton na posadzkę w garażu wybrać, trzeba wziąć pod uwagę, że powinien on mieć w swoim składzie tzw. zbrojenie rozproszone, zapobiega ono naturalnemu kurczeniu się betonu i jest on dużo bardziej wytrzymały na ścieranie. Zbrojenie rozproszone może być w postaci włókna stalowego albo włókien polimerowych. Włókna polimerowe są odporne na działanie soli odladzających, włókna stalowe w takim kontakcie mogą ulegać rdzewieniu. Podłoga w garażu jest zazwyczaj układana na naturalnym gruncie, dlatego najpierw trzeba wykonać wylewkę zbrojeniową. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie betonu z wytwórni, o grubości od 5 do 15 cm. Można na tym etapie zakończyć, ale można też ułożyć jeszcze na niej posadzkę. W pierwszym przypadku należy wykończyć starannie beton, wykonać 3% spadek w kierunku kratki spustowej lub korytka odwadniającego. Na koniec należy zastosować szlifowanie betonu i wygładzenie powierzchni. Powinieneś też pamiętać o wykonaniu dylatacji naokoło posadzki z elastycznego materiału. Jeśli już jest zrobione szlifowanie betonu, można całą posadzkę w garażu odpowiednio zaimpregnować, aby ułatwić czyszczenie surowego betonu. Pędzlem lub wałkiem można nanieść impregnaty silikonowo - akrylowe albo epoksydowe do betonu. Zazwyczaj są one bezbarwne i nie wymagają zastosowania gruntowania, ale można je położyć dwukrotnie.