buty dziecięce

Jak wybrać buty dla dziecka?

Obuwie stanowi bardzo ważny element ubioru każdego dziecka. Nie tylko chroni jego stopy, ale także gwarantuje wygodę podczas chodzenia. Maluchy mogą potrzebować nowej pary co 3-4 miesiące, a niektóre szybciej.  To, jak często wymieniasz buty, zależy od tego, jak aktywne jest Twoje dziecko i jak szybko rosną jego stopy. Jedne pociechy bardzo szybko dorastają, a ich nogi w dynamicznym tempie stają się coraz większe. Natomiast sytuacja u innych maluchów może być odwrotna. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać buty dla dziecka oraz poznasz kilka interesujących informacji dotyczących tego tematu. 

Jak odpowiednio dopasować buty dla dziecka?

Co zrobić, aby wiedzieć, jakie buty dla dziecka będą odpowiednie? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Mowa tu o długości, szerokości oraz głębokości obuwia dla maluchów. Źle dobrane obuwie może przyczynić się do pojawienia mnóstwa problemów. Chodzi tu o wrastające paznokcie, bolesne problemy z palcami czy pojawianie się licznych pęcherzy, które mogą sprawiać ból maluchowi. Jak kupić buty dla dziecka bez jakiegokolwiek problemu?
  • Jeśli but ma wyjmowaną wkładkę, wyjmij ją i poproś pociechę, aby stanęła na nim. W ten sposób zorientujesz się, czy rozmiar jest odpowiedni. Powinno zostać nieco wolnej przestrzeni między palcami a przodem wkładki.
  • Jeśli wkładki nie są wyjmowane, poproś dziecko o założenie buta i dociśnięcie jego przedniej części do podłogi. Powinieneś być w stanie zmieścić czubek palca między piętą dziecka a tyłem buta.
  • Sprawdź głębokość buta, aby upewnić się, że górna część nie naciska na palce ani na paznokcie.
  • Szukaj butów z zaokrąglonymi noskami, aby palce miały więcej miejsca do poruszania się.
Najważniejsze jest to, aby buty cechowały się wystarczającą wygodą. Ponadto powinny być odpowiednio rozbite, ponieważ inaczej mogą sprawiać dziecku dyskomfort. Często sprawdzaj stopy malucha pod kątem zaczerwienień lub pęcherzy, co może wskazywać, że potrzebuje większych lub szerszych butów. Pamiętaj o tym, że w razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów możesz skonsultować się z ortopedą, który powinien pomóc.

Z czego składają się buty i jak zwrócić na to uwagę podczas zakupu?

Buty składają się z czterech części: cholewki, wkładki, podeszwy zewnętrznej i pięty. Górna część bucika dziecka może być wykonana ze skóry, płótna lub nowszych materiałów siatkowych. Ponieważ stopy maluchów mocno się pocą, górna część powinna zostać wyprodukowana z oddychających tworzyw, takich jak siatka czy płótno. Unikaj materiałów wytworzonych przez człowieka, takich jak plastik. Zewnętrzna podeszwa zapewnia przyczepność, amortyzację i elastyczność buta. Unikaj bardzo lepkich czy grubych elementów, ponieważ mogą powodować potknięcia oraz upadki. Ponadto maluchy nie potrzebują obcasów w butach. Płaskie podeszwy ułatwiają rozpoczęcie chodzenia. Starsze dzieci mogą nosić buty na obcasach, ale nie powinny być zbyt wysokie (wyższe niż jeden cal), ponieważ takie elementy mogą powodować przesuwanie się stopy do przodu i dociskanie palców do wewnętrznej strony buta.

Jak powinny wyglądać buty dla dzieci w poszczególnych kategoriach wiekowych?

Styl i dopasowanie butów są ważne dla dzieci w wieku szkolnym. Pociechy mogą wybierać spośród wielu opcji, w tym par sportowych, turystycznych, sandałów itp. Szukaj niedrogich, elastycznych, dobrze wentylowanych butów, które zapewniają dużo miejsca na wzrost. Obuwie powinno umożliwiać stopie oddychanie, ponieważ skóra mocno się poci. Unikaj materiałów syntetycznych, które nie oddychają.  Dla dzieci w wieku 9-18 miesięcy wybierz buty z wysoką cholewką, które lepiej trzymają się stopy niż sportowe modele. Skórzane obuwie jest bezpieczniejsze i lepiej dopasowuje się do małych stópek. Podeszwa powinna być gładka, aby zapobiec upadkom. Pamiętaj, że szukając odpowiedniego obuwia, możesz śmiało robić to w Internecie. W sieci istnieje wiele wyspecjalizowanych sklepów, chociażby Danielki. Miejsce to oferuje obuwie dla dzieci w różnych rozmiarach, na przykład 29. Sprawdź na stronie: https://danielki.sklep.pl/rozmiar/danielki-29/5.