góry

Gdzie warto udać się na narty zimą?

Jeśli jesteś miłośnikiem białego szaleństwa na nartach i szukasz miejsca, które zagwarantuje Tobie oraz całej Twojej rodzinie wrażeń to wybierz się do Włoch. Pewna pogoda, przepiękne alpejskie stoki, świetnie przygotowane trasy oraz niezapomniane widoki zapewniają najlepsze włoskie kurorty narciarskie.

Narty we Włoszech

Szukasz czegoś innego i większego niż polskie ośrodki narciarskie? Warto wybrać się na narty Aosta do Włoch, zarówno samolotem, jaki i autem jest to bardzo dobry wybór. Włoskie ośrodki narciarskie oferują długie trasy bardzo dobrze przygotowane o różnych poziomach trudności. Stoki są szerokie, odnajdą się na nich osoby początkujące jak i doświadczeni narciarze. Włochy gwarantują także optymalną pogodę. Temperatury zazwyczaj utrzymują się kilka stopni poniżej zera, świeci piękne słońce, wieje niezbyt silny wiatr, czyli panują doskonałe warunki do przebywania na stokach. Co więcej, Włochy słyną także z pysznej i sycącej kuchni. Po całodziennych szaleństwach na nartach możesz razem z rodziną lub przyjaciółmi rozkoszować się daniami włoskiej kuchni, która uznawana jest za najlepszą na świecie!

Włochy - gdzie na narty?

Jeśli planujesz narty we Włoszech to rozważ Dolomity. Dolomity jest to pasmo górskie, znajdujące się w północno-wschodnich Włoszech. Niepowtarzalne, zachwycające formy tych gór sprawiły, że wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to na pewno wyjątkowe miejsce, które podbija serca turystów oraz zachwyca wspaniałymi, majestatycznymi widokami o każdej porze roku. Znajdujące się w Dolomitach ośrodki narciarskie nie są jednorodne, ponieważ wiele zależy od regionu w jakim się znajdują. Wśród najpopularniejszych kurortów turystycznych znajduje się na przykład Madonna di Campiglio. Jest to także jeden z najbliżej położonych Polski we Włoszech ośrodków narciarskich. Oferuje on ponad 150 km tras zjazdowych oraz bardzo rozbudowana bazę usługową i infrastrukturalną.

Narty Aosta

Dolina Aosty - Valle d’Aosta jest najmniejszym włoskim regionem i jest on także jednym z najmniejszych regionów w Europie! Valle d’Aosta to najmniejszy i najmniej zaludniony region, położony wśród alpejskich szczytów. Co ciekawe, jest to również najbardziej górzysty region w całych Włoszech, ponad 60% jego terytorium znajduje się na wysokości powyżej 2 000 m n.p.m. Dolina Aosty od północy graniczy ze Szwajcarią, od zachodu z Francją, natomiast od południa i wschodu z Regionem Piemont. Obszar Doliny Aosty jest niezwykle różnorodny, począwszy od dolin oraz zielonych pastwisk, po groźne, surowe alpejskie lodowce. Najwyższe górskie szczyty kontynentu europejskiego znajdują są właśnie tutaj. Nie bez powodu Dolina Aosty nazywana jest regionem czterotysięczników.  Mont Blanc - Monte Bianco 4807,81 m n.p.m, Matterhorn - Monte Cervino 4478 m.n.p.m. oraz Monte Rosa 4634 m.n.p.m. to tylko kilka najwyższych. W tym regionie znajduje się około 40 szczytów, których wysokość znacznie przekracza 4000 m.n.p.m. Inne nieco niższe, ale równie słynne szczyty górskie tego regionu to Grivola- Aiguille de Grivola 3969 m.n.p.m., Piccolo Paradiso 3926 m.n.p.m. oraz Monte Emilius 3559 m.n.p.m.

Atrakcje Doliny Aosta - kolejka Skyway

Kolejka Skyway Monte Bianco uruchomiona w 2015 roku jest jedną z ciekawszych atrakcji tego regionu. Skyway wyruszająca z włoskiego kurortu Courmayeur gwarantuje podziwianie panoramy górskiej w wymiarze 360° podczas podróży na Punta Helbronner 3466 m n.p.m. Oczywiście chętni mogą dalej podziwiać alpejskie widoki z góry zwiedzając najdłuższy lodowiec we Francji La Mer de Glace aż do Aiguille du Midi 3 842 m.n.p.m. w Chamonix po francuskiej stronie Alp. Sama podróż kolejką, która obraca się o 360° serwując niesamowitą panoramę po włoskiej i francuskiej stronie jest bardzo emocjonująca. Warto wiedzieć, że w jednej ze stacji kolejki na szczycie Punta Helbronner 3462 m.n.p.m. czeka na podróżników taras widokowy o średnicy 14 metrów, z którego roztacza się wspaniały widok na Valle d’Aosta oraz okoliczne najwyższe szczyty tego regionu górskiego.