podpis

Czy warto korzystać z usług doradców kredytowych?

W czasach galopujących cen na rynku nieruchomości, kupno mieszkania lub budowa domu za gotówkę wydają się praktycznie niemożliwe. Jeżeli brakuje nam środków na zakup nieruchomości, możemy próbować ubiegać się o kredyt hipoteczny. Do jego uzyskania potrzebne będzie szereg dokumentów, a sam proces zajmuje od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Jeśli przepisy bankowe i kwestie finansów nie są Twoją mocną stroną, skorzystać można z pomocy doradcy kredytowego. Na czym polega jego praca i czy warto korzystać z usług doradcy?

Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej nieruchomości, warto oszacować swoje możliwości finansowe. Jeżeli nie stać nas na zakup mieszkania, działki lub budowę domu z całości własnych środków, możemy posiłkować się kredytem hipotecznym. Aby go uzyskać, należy spełnić szereg warunków, a przede wszystkim uzyskiwać wymagane dochody. To właśnie kwestia finansów przysparza przyszłym kredytobiorcom najwięcej zmartwień. Wydawać by się mogło przecież, że kredyt jest dla osób, które nie zarabiają zbyt dużo i niektórych nie stać na duże oszczędności. Dla banku sytuacja jest jednak inna. Najpierw musimy udokumentować swoją stabilną, popartą odpowiednimi dochodami, sytuację finansową, aby móc otrzymać kredyt. W ten sposób bank zabezpiecza się przed ewentualną niewypłacalnością.

Najpierw bank zbada naszą zdolność kredytową - tzn. oceni, na zaciągnięcie jak dużego kredyt pozwalają osiągane przez nas dochody. Na tym etapie z pewnością przedstawić będziemy musieli zaświadczenia od pracodawcy, wyciągi bankowe, czasami zaświadczenia z urzędów skarbowych lub ZUS-u. Następnie weryfikowana będzie nasza nieruchomość - bank określi jej wartość i oceni, czy oczekiwana przez nas wysokość kredytu jest odpowiednia do jej zakupu. Niezbędne będzie także posiadanie wkładu własnego, czyli środków w wysokości co najmniej 10 lub 20% wartości nieruchomości.

Doradca kredytowy - w czym może pomóc?

Jak nie zgubić się w gąszczu dokumentacji i wyliczeń? Z pomocą przychodzą doradcy hipoteczni. To niezależni eksperci, którzy specjalizują się w pomocy przy procesie kredytowym. Działają oni odrębnie od poszczególnych banków - to znaczy, że korzystając z ich usług, możemy wybrać ofertę praktycznie każdego banku. Nie tylko przeprowadzą nas przez skomplikowany proces kredytowy, ale przede wszystkim przedstawią najkorzystniejsze dla nas oferty. Nie ma bowiem uniwersalnej, najlepszej oferty na rynku. W zależności od sytuacji kredytobiorcy, różne banki przygotowują inne oferty. Część placówek preferuje osoby zatrudnione na umowach o prace, inne dyskwalifikują zupełnie zatrudnionych krócej niż pół roku. Wybierając biuro kredytowe, uzyskasz pełen przegląd ofert, co oszczędzi czas na odwiedzanie poszczególnych placówek.

Jak wybrać doradcę kredytowego?

Jeżeli szukamy sprawdzonego doradcy lub biura kredytowego, w sieci znajdziemy wiele ofert. Możemy skorzystać z konsultacji online i przeprowadzić zdalną symulację lub udać się do lokalnego przedstawiciela. Zanim wybierzemy się na spotkanie z doradcą, warto sprawdzić, jakie ma on opinie oraz kwalifikacje. Być może nasi znajomi lub rodzina korzystali z usług doradcy i polecą sprawdzone biuro kredytowe. Jeżeli nie, sprawdź online, jakie oceny ma doradca kredytowy i wybierz osobę, specjalizującą się w danej dziedzinie.

Ile kosztuje doradca kredytowy? Wiele osób z rezerwą podchodzi do korzystania z usług, z obawy na ewentualne koszty przy procesie kredytowym. Zupełnie niepotrzebnie. Również kwota kredytu nie będzie różniła się niczym, w stosunku do oferty, którą uzyskasz bezpośrednio w placówce. Jak widać, warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który może szybko i w przejrzysty sposób, przeprowadzić nas przez proces kredytowy. Dostęp do wszystkich propozycji bankowych pozwala także na szeroki przegląd aktualnych ofert i promocji. Profesjonalne biuro kredytowe możemy także skompletować listę niezbędnych dokumentów. Doradca wyjaśni Ci wszystkie nurtujące kwestie związane z uzyskaniem kredytu, a także jego późniejszą spłatą.