Dopłaty do rolnictwa - skąd czerpać informacje?
Dzień 1 maja 2004 roku, w którym to Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, był niezwykle ważnym wydarzeniem we współczesnej historii naszego kraju. Wiele aspektów życia codziennego i biznesowego zmieniło się poprzez podpisanie traktatu akcesyjnego. Wejście w struktury państw członkowskich było też niezwykle ważne z punktu widzenia naszego rodzimego rolnictwa. Dopłaty do dziś są istotnym elementem powiązanym z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Dopłaty do rolnictwa
Każdego roku ogromne sumy pieniędzy są rozdysponowywane pomiędzy rolników w celu utrzymania jego rentowności w trudnych czasach. O kryzys na tym rynku niestety nietrudno. W przypadku agrobiznesu sam gospodarz ma tylko pośredni wpływ na to, ile i za jaką cenę sprzeda. Ryzyko jest duże, bo pogoda bywa kapryśna, a pośrednicy stale podwyższają swoje marże. Należy także wspomnieć o tym, że to dość specyficzny rynek zbytu i ciężko uniknąć wahań czy zakłóceń w popycie. Nawet pomimo wszelkich starań i ciężkiej pracy, rolnik może zakończyć rok z ujemnym wynikiem finansowym. Aby zminimalizować ryzyko, jakie rolnicy ponoszą, zdecydowano się na wprowadzenie dopłat rolniczych. Na terenie Unii Europejskiej działają one bardzo sprawnie. Kilka milionów rolników z krajów wspólnoty aktywnie korzysta z tej formy wsparcia i bardzo ją docenia. Po przystąpieniu Polski aż 1,3 miliona polskich farmerów zostało objęte dotacjami. Takowe programy pomocowe wpłynęły na stabilizację rynku, a także w dużym stopniu rozwinęły obszary wiejskie. Szacuje się, że Unia wydaję około 40% swojego budżetu, aby wspierać rolników i stale poprawiać wydajność tego sektora gospodarki.
Jak programy pomocowe spisują się w praktyce?
Co roku czytamy wiadomości rolnicze, które informują nas o kwotach przekazanych krajowym rolnikom. Ta kwestia to też ważny punkt wielu debat politycznych, dlatego też aspirując o głosy mieszkańców wsi, politycy często poruszają ten temat. Trend jest szczególnie widoczny, gdy w bliskiej perspektywie są wybory. Nie może to dziwić, bo w sektorze rolniczym wciąż pracuję istotna część Polaków, którzy mają prawo do głosowania. Nie da się ukryć, że dotacje unijne mają wpływ na kondycję finansową polskich gospodarstw rolnych. Jest to szczególnie widoczne w przypadku rolników z areałem od 10 do 49 hektarów, czyli innymi słowy mówiąc - w średnich gospodarstwach. W praktyce wysokość dopłat bezpośrednich zależy od całkowitej powierzchni upraw, które są objęte system dotowania. Łatwo z tego wyciągnąć mylny wniosek, iż najbardziej zyskują ci najwięksi rolnicy. Nie jest to do końca prawdą, bo w ich przypadku poniesione koszty na produkcję rolną także są znaczące. Jako że farmerzy z Polski corocznie otrzymują pieniądze z Unii, wielu z nich uznaje taki sposób pomocy jako istotny punkt budżetu. W wielu przypadkach dopłaty są od razu inwestowane w zakup nawozów czy modernizację parku maszynowego.
Jak uzyskać dopłaty rolnicze?
Aby otrzymać pomoc finansową, należy oczywiście wypełnić specjalny wniosek. Kiedyś wszystko opierało się na papierowym formularzu, ale wraz ze wzrostem znaczenia technologii pojawiła się możliwość składania oświadczenia przez internet. Wiadomości rolnicze od kilku lat głosiły, iż rolnicy świetnie radzą sobie z wypełnianiem eWniosku, a więc Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa postanowiła całkowicie przejść na wnioski wypełniane za pomocą komputera. Podczas tworzenia aplikacji dołożono wszelkich starań, by była ona maksymalnie intuicyjna, a rysowanie granic działki uproszczone do minimum. Powierzchnie przeliczane są przez komputer, a rolnikowi pozostaje jedynie wybranie rodzaju uprawy i płatności. W razie problemów z uzupełnieniem formularza elektronicznego, w placówkach ARiMR można uzyskać bezpłatną pomoc.
Skąd czerpać informację o dopłatach?
Prawidłowo wypełniony wniosek w odpowiednim terminie, to swego rodzaju gwarancja, że pieniądze trafią na nasze konto. Problem pojawia się w sytuacji, gdy zapomnimy lub nie otrzymamy wiadomości o dacie kończącej przyjmowanie wniosków. Aby tego uniknąć, warto regularnie sprawdzać wiadomości rolnicze dopłaty. Tego typu informacje i o wiele więcej znajdziesz na stronie: https://agroprofil.pl/k/wiadomosci/. Odwiedzanie tego portalu umożliwi Ci bycie na bieżąco, dzięki czemu nie przegapisz najnowszych ogłoszeń o terminach składania wniosków, wypłaty świadczeń czy też o zmianie wysokości stawek dopłat bezpośrednich lub obszarowych.