Jak dbać o drukarkę?
Drukarka to sprzęt wykorzystywany niemal w każdym domu i biurze. Największą popularnością cieszą się urządzenia atramentowe i cyfrowe. Żywotność tego rodzaju sprzętu jest w dużej mierze uzależniona od jakości materiałów zastosowanych przez producenta oraz sposobu eksploatacji. Warto dowiedzieć się, jak dbać o drukarkę, by działała długo i niezawodnie.
Wybór produktu i jego odpowiednia lokalizacja
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na zakup drukarki atramentowej, czy też laserowej. Przed udaniem się do sklepu warto pomyśleć nad zastosowaniem sprzętu. Osoby, które drukują sporadycznie i nie potrzebują dużej wydajności, powinny wybrać drukarkę atramentową. W biurach lepiej sprawdzi się sprzęt laserowy, który pracuje szybko i efektywnie. Wiele osób decydujących się na zakup drukarki nie zwraca uwagi na miejsce, w którym będzie ustawiona. To błąd, który może mieć istotny wpływ na jej żywotność. Zgodnie z zaleceniami producentów sprzęt powinien mieć stabilne podłoże z dala od źródeł wilgoci oraz ciepła. Promienie słoneczne, wysoka temperatura oraz duża wilgotność to czynniki, które mogą powodować niewłaściwą pracę urządzenia, a nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. Warto pamiętać, że zepsuta drukarka bywa trudna, a niekiedy nawet niemożliwa do naprawienia, dlatego należy zrobić wszystko, co możliwe, by nie narażać jej na awarie.
Prawidłowa eksploatacja sprzętu
Istotny wpływ na żywotność urządzenia ma także sposób jego eksploatacji. Producenci sprzętu zalecają, by korzystać wyłącznie z oryginalnych tuszów i tonerów. Niestety ze względu na wysokie ceny oryginalnych produktów nie każdy może pozwolić sobie na ich stosowanie. Okazuje się jednak, że w większości przypadków świetnie sprawdzają się również wysokiej jakości materiały alternatywne dla drukarek atramentowych i laserowych. Korzystanie z nich nie wpływa negatywnie na trwałość urządzenia, a pozwala znacząco ograniczyć koszty jego eksploatacji. Do uszkodzenia drukarki najczęściej dochodzi wskutek stosowania najtańszych zamienników oraz produktów niekompatybilnych z używanym modelem drukarki. Taka pomyłka w najlepszym wypadku może spowodować nieprawidłową pracę urządzenia, a w najgorszym doprowadzić do jego uszkodzenia bądź unieruchomienia.
Osoby, które korzystają z drukarek atramentowych, powinny także pamiętać o regularnym korzystaniu ze sprzętu. W przypadku nieużytkowanego sprzętu często dochodzi do zaschnięcia głowicy drukującej i pogorszenia jakości wydruku. Naprawa drukarki z zaschniętą głowicą może być kosztowna. W sytuacji, gdy nie uda się udrożnić zatkanych dysz, konieczna będzie wymiana uszkodzonego elementu. W niektórych modelach drukarek głowica jest elementem niewymienialnym, co uniemożliwia jej naprawę. Taki sprzęt nadaje się tylko na złom.
Konserwacja i naprawa drukarek
Bez względu na to, czy stosuje się oryginalne tusze i tonery, czy też materiały alternatywne do drukarek, trzeba pamiętać o regularnej konserwacji sprzętu. Podstawowe zabiegi konserwacyjne polegają na dokładnym wyczyszczeniu obudowy za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry lub antystatycznej chusteczki. Do usuwania zalegającego wewnątrz urządzenia kurzu najlepiej nadaje się sprężone powietrze. Wiele nowoczesnych urządzeń ma wbudowane funkcje czyszczenia, które uruchamiają się automatycznie. Kiedy jednak jakość druku jest niezadowalająca, warto uruchomić ręcznie funkcję czyszczenia. Pozwoli to na powtórne przeprowadzenie konserwacji. Jeżeli drukarka jest wykorzystywana do pracy biurowej i intensywnie użytkowana, zaleca się, by była okresowo serwisowana przez doświadczonych fachowców. Na rynku działa wiele firm zajmujących się świadczeniem tego rodzaju usług. Profesjonalne czyszczenie sprzętu i bieżące usuwanie niewielkich usterek pozwala na uniknięcie kosztowniejszych i bardziej skomplikowanych napraw. Warto pamiętać, że zepsuta drukarka, której nie można naprawić, staje się elektrośmieciem, który podlega selektywnej zbiórce odpadów. Dzięki temu nie zanieczyszcza środowiska naturalnego.