samochód

Wynajem samochodu osobowego na firmę a VAT

Firmy w wielu przypadkach odliczają VAT od kosztów poniesionych na rzecz osiągnięcia przychodu. Chodzić może na przykład o paliwo umożliwiające jazdę autem. Jednak nie zawsze przedsiębiorstwo dysponuje flotą na własność, ponieważ coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest wypożyczenie pojazdu. W takim razie jak wygląda kwestia wynajmu samochodów osobowych a VAT? Dowiesz się, czytając niniejszy tekst.

Samochód z wypożyczalni a odliczenie VAT

Wypożyczenie samochodu jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ przedsiębiorstwo nie musi kupować drogiego pojazdu, nadal ciesząc się modelem w świetnym stanie. Wypożyczalnie regularnie sprawdzają stan techniczny aut, a także zajmują się licznymi formalnościami. Firma nie musi więc pamiętać o cyklicznym opłacaniu składek związanych z polisami (OC i np. dodatkowe AC), przeglądami technicznymi itd. To znaczne ułatwienie, dzięki czemu przedsiębiorstwo ma dodatkową możliwość generowania kosztów możliwych do odliczenia VAT.

Wynajmowany samochód a VAT - jakie są zasady?

Jeżeli przedsiębiorstwo chce odliczyć cały podatek VAT związany z wynajmem samochodu osobowego, to co do zasady powinna być prowadzona tzw. kilometrówka, a ponadto do urzędu skarbowego należy zgłosić VAT-26. Oznacza to, że pojazd nie będzie mógł być używany do celów innych, niż związanych z działalnością. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły. To na przykład używanie takiego samochodu prywatnie, kiedy wynajem aut stanowi przedmiot działalności przedsiębiorstwa. W tym przypadku firma nie musi zgłaszać do urzędu skarbowego VAT-26 i kilometrówki, żeby móc odliczyć pełny VAT od kosztów poniesionych na rzecz auta. Jeśli jednak przedmiot działalności jest inny, a auto nie jest zgłoszone do VAT-26 i nie ma prowadzonej ewidencji przebiegu bądź właściciel lub jego pracownik wykorzystuje pojazd do celów prywatnych, to w tym przypadku można odliczyć wyłącznie 50% VAT. Warto mieć również świadomość, że firma może odliczyć VAT do wartości 150 000 zł. Jeśli przedmiotem najmu jest samochód przeznaczony również do prywatnego użytku, jego wartość oblicza się, dodając wartość netto auta do kwoty naliczonego VAT (netto i 50% VAT). Natomiast biorąc pod uwagę wynajem krótkoterminowy, czyli nietrwający dłużej od 6 miesięcy, stosuje się wzór - kwota z faktury pomnożona przez 150 000, a wynik podzielony przez wartość samochodu.

Wynajęty samochód a odliczenie VAT - przykład

Przedsiębiorca używa samochodu nie tylko na rzecz działalności, ale również prywatnie. Dlatego może odliczyć tylko połowę VAT. Załóżmy, że miesięczny koszt na fakturze z wypożyczalni to 2 000 zł (w tym przypadku 23% VAT wynosi 460 zł), natomiast jego wartość nie mieści się we wspomnianych 150 000 zł i wynosi 200 000 zł netto, a więc jego VAT to 46 000 zł. W pierwszej kolejności potrzebna jest wartość auta dla przedsiębiorcy, czyli wartość netto samochodu i 50% VAT - 200 000 + 0,5*46 000 = 223 000 zł. Nadwyżka wynosi więc 73 000 (223 000 - 150 000). Podatnik może odliczyć 50% VAT z faktury, a więc (0,5 * 460) 230 zł. Obliczając proporcje kosztów niepodatkowych, wykonuje się działanie 73 000/223 000 * 100 = 32,7%. Procent mogący stanowić koszt podatkowy to 100% - 32,7% = 67,3%. W takim razie część kosztów, która może stanowić koszt podatkowy to faktura i 50% VAT - 2230 * 67,3% = 1500,79.

Wynajem samochodów a VAT - warto skorzystać

Wynajem samochodu jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa, dlatego coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie, wybierając przede wszystkim wynajem długoterminowy, ponieważ jego cena jest niższa od krótkoterminowego. Wynajęty samochód z pewnością jest w dobrym stanie, a więc gwarantuje wygodną i przede wszystkim bezpieczną jazdę.

Wynajem auta w Warszawie

Warto korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych przedsiębiorstw, bo kusząca cenami najtańsza wypożyczalnia samochodów w Warszawie może dysponować autami gorszej jakości, a także mieć niejasne zapisy w umowie czy dającą wiele do życzenia obsługę.