vat

Vatowiec - kto to taki?

Osoby szukające informacji o zakładaniu działalności bądź usługach księgowych dość często mogą spotkać się z terminem "vatowiec". Kim właściwie jest vatowiec, jakie są jego prawa i obowiązki, kto może zostać vatowcem i czy jest to opłacalne? Te informacje (i wiele więcej) znajdują się w poniższym artykule.

Kim jest vatowiec? Co to oznacza?

No dobrze, w takim razie kim jest vatowiec? To popularne określenie na czynnego płatnika podatku od towarów i usług, czyli VAT. Vatowcem jest przedsiębiorca, który zdecydował się przy zakładaniu działalności lub na dalszym jej etapie na dołączenie do grona czynnych podatników VAT. Decyzja ta nie zawsze jest dobrowolna, bowiem w niektórych przypadkach przedsiębiorca, rozpoczynając działalność musi zostać płatnikiem VAT od początku funkcjonowania firmy. Dotyczy to przede wszystkim takich przedsiębiorców, którzy w swojej firmie będą się zajmować sprzedażą towarów lub usług wymienionych w ustawie o podatku VAT. Ze zwolnienia z VAT nie mogą więc skorzystać m.in. przedsiębiorcy świadczący usługi prawne, jubilerskie, jak również handlujący nowymi pojazdami, terenami budowlanymi lub budynkami.

Przedsiębiorca uprawniony do zwolnienia z podatku VAT w związku z rodzajem prowadzonej przez siebie działalności musi jednak mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy jego roczny obrót przekroczy 200 tys. zł netto, będzie już musiał zostać czynnym płatnikiem tego podatku.

Czy opłaca się być vatowcem?

Skoro już udało się odpowiedzieć na pytanie, które użytkownicy Google formułują często jako "vatowiec kto to?", czas zastanowić się, jakie korzyści wynikają z bycia vatowcem. Przede wszystkim jest to możliwość wystawiania faktur VAT, czyli powiększonych o podatek od towarów i usług. Stawki podatku VAT są różne, najpopularniejszą i równocześnie najwyższą z nich jest 23%. Inne, niższe stawki to 8% i 5%, jest też stawka wynosząca 0%, która obowiązuje w przypadku wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Jeśli przedsiębiorca świadczy swoje usługi głównie innym podmiotom gospodarczym, warto by dobrowolnie przystąpił do płacenia VAT, gdyż w takim przypadku inne firmy chętniej będą z nim współpracować. Jeśli natomiast przedsiębiorca będzie kierował swoje usługi głównie do osób prywatnych i jednocześnie przysługuje mu prawo do zwolnienia z VAT, mądrym pomysłem jest skorzystanie z tego udogodnienia.

Vatowiec ma zarówno przywileje, jak i obowiązki nałożone na niego przez prawo polskie. Obowiązkiem jest rozliczanie się z urzędem skarbowym z należnego podatku VAT przy pomocy miesięcznych lub kwartalnych deklaracji. Przywilejem vatowca jest z kolei możliwość odliczania podatku VAT od towarów, usług i środków trwałych stanowiących koszt firmy.

Jak reklamować się będąc vatowcem?

Płatnik podatku VAT bardzo często współpracuje z innymi przedsiębiorcami, dlatego powinien reklamować się w Internecie poprzez wpisy w branżowych katalogach stron, jak np.: smartpranie.pl. W ten sposób umożliwia sobie dotarcie z produktami lub usługami do podmiotów zainteresowanych jego ofertą. Dobrym sposobem promocji usług w Internecie jest również pozycjonowanie strony internetowej, jak też reklama Google Ads. To nowoczesne metody docierania zarówno do klientów biznesowych, jak i konsumentów, które przynoszą szybkie i satysfakcjonujące rezultaty.