warsztat

Jak działa wycinarka laserowa?

Laser jest współcześnie jednym z najczęściej stosowanych narzędzi wykorzystywanych do cięcia, ale też znakowania czy grawerowania. Zastosowań tej technologii jest naprawdę sporo, zwłaszcza że jest bardzo efektywna poprzez sterowanie CNC. W takim razie jak działa wycinarka laserowa, ile kosztuje i jak przebiega zwykle cięcie laserowe?

Korzyści płynące ze stosowania wycinarki laserowej CNC są naprawdę liczne. Po pierwsze są to urządzenia sterowane komputerowo, a więc uprzednio zaprogramowane. To ważne, ponieważ fakt ten umożliwia tworzenie bardzo skomplikowanych cięć z minimalną granicą błędu. Ponadto można wycinać wiele elementów w sposób powtarzalny. Tym samym laser jest bardzo popularny w wielu gałęziach przemysłu. Jest również stosunkowo tani w eksploatacji. Jednak jak działa?

Jak działa wycinarka laserowa?

Zgodnie ze swoją nazwą, głównym elementem wycinarki laserowej jest laser, którego światło jest emitowane diodami półprzewodnikowymi. Generowana wiązka cechuje się wysoką gęstością energii i jest przekazywana do głowicy tnącej, w której zostaje skupiona specjalnymi soczewkami - wiązka robi się bardzo cienka. Mała średnica przy dużej jasności zapewnia skuteczność w cięciu, co umożliwia wykonywanie precyzyjnych cięć, na bardzo małych przedmiotach.

Wycinarka laserowa CNC - w przypadku jakich materiałów sprawdzi się najlepiej?

Wycinarka laserowa do metalu jest najczęściej spotykana, ponieważ to właśnie wycinanie blach wykonuje się z użyciem tego urządzenia. Jednak wiele nowoczesnych maszyn umożliwia dopasowanie mocy lasera do obrabianego tworzywa. Dzięki temu możliwe jest na przykład naniesienie graweru, a nie tylko wycięcie danego kształtu.

Wycinarka laserowa CNC może być używana oczywiście w przypadku metali (stali nierdzewnej, tytanu czy aluminium), ale też tworzyw sztucznych, takich jak akryl, guma, poliamid, poliwęglan, poliester, polipropylen, polistyren czy poliuretan. Sprawdza się też w przypadku drewna, papieru, żywności, skóry, tkanin, ceramiki czy korka.

Czym różnią się wycinarki laserowe?

Wycinarki laserowe różnią się między innymi mocą, wielkością czy zastosowaniem i konstrukcją. Wspomniana wielkość jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ warunkuje to, jak spore elementy będą mogły być obrabiane za pomocą konkretnego urządzenia. Na rynku można znaleźć naprawdę zróżnicowane urządzenia pod tym względem.

Natomiast pod względem mocy, wyróżnić można maszyny pracujące najczęściej w zakresie 1-20 kW. Górna granica jest zarezerwowana dla największych i najbardziej skomplikowanych modeli, dlatego zwykle spotyka się urządzenia o mocy ok. 5 kW.

Zalety cięcia laserem

W odróżnieniu od innych technologii cięcia, wykorzystanie lasera zapewnia pracę na największej ilości materiałów. Ponadto nie jest potrzebna późniejsza obróbka, ponieważ krawędzie są równe, uszczelnione. Dzięki temu można zrezygnować z końcowego piaskowania czy mechanicznego uszczelniania. Ponadto powstała szczelina jest tylko trochę większa od wiązki samego lasera, dlatego można wycinać kształty na drobnych elementach o skomplikowanej geometrii. Niepodważalnym atutem jest także fakt, że wycinarki laserowe nie zużywają się. Głowice nie tępią się, dlatego koszty eksploatacyjne w tym przypadku są szczególnie niskie.

Ile kosztuje wycinarka laserowa?

Wycinarka laserowa jest skomplikowanym urządzeniem, którego cena jest zależna od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim jest to skomplikowanie konstrukcji oraz wielkość, ponieważ można spotkać się z urządzeniami do wykonywania niewielkich cięć, na przykład na rurkach lub niewielkich fragmentach blachy. Inne z kolei mogą być używane do tworzenia elementów konstrukcyjnych dla takich produktów, jak samochody, samoloty etc. Ponadto na cenę wpływa moc. Ciężko więc powiedzieć, ile kosztuje wycinarka laserowa, jednak w każdym przypadku nie są to małe kwoty, zwłaszcza w przypadku modeli nowoczesnych i przeznaczonych do użytku w przemyśle.