Jak zamontować listwy karniszowe?

Urządzanie wnętrza to często ciężka praca. Mnogość elementów, które mają do siebie pasować, meble, dekoracje, kolor ścian czy obić może przyprawić o ból głowy. Jak zabrać się za wystrój okien? Co prócz karnisza, zasłon, firan, rolet lub żaluzji wzbogaci wnętrze? Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest  montaż listew karniszowych, których zadanie polega na zamaskowaniu karnisza i ujednoliceniu wystroju okna. Jeśli podjąłeś decyzję o obecności tego elementu dekoracyjnego w przestrzeni domowej i masz w planach jej własnoręczny montaż, weź pod uwagę kilka czynników, które pomogą Ci bezpiecznie i bez przykrych niespodzianek przejść przez ten proces. Zapoznaj się z poniższym artykułem, by dowiedzieć się jak, powinien wyglądać prawidłowy montaż listwy karniszowej.  Znajdziesz tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i zagadnienia praktyczne.

Wybór odpowiedniego produktu

Podstawowym problemem, przed którym staje każda osoba, która chce podjąć się montażu listwy karniszowej to zakup dobranego do wnętrza produktu. Nie wystarczy przeprowadzić pomiary, trzeba jeszcze wybrać gustowny i pasujący do wnętrza egzemplarz. Występują one w wielu wersjach i kolorach. Wybierając jedną z nich, kieruj się własnym gustem, a przede wszystkim resztą wystroju. Kolorystyka też jest ważna, najlepiej by Twoja listwa karniszowa miała taki sam kolor co ściana. Dzięki temu jej funkcja maskująca jeszcze lepiej się sprawdzi. Większość modeli można malować farbą emulsyjną, która będzie dobra także do ścian. Dzięki temu nie ma problemu z doborem koloru.

Listwa karniszowa — jak zamontować

Sposób montażu może na pierwszy rzut oka wydawać się nieco skomplikowany, jeśli jednak przyjrzysz się dokładnie instrukcji obsługi, nie powinien on sprawić Ci większych trudności. W razie wątpliwości możesz poprosić o pomoc fachowca, jednak nie jest to konieczne. Większość bez problemu radzi sobie z tym zagadnieniem samodzielnie. Wystarczy specjalny klej do sztukaterii wewnętrznej, by pewnie zamocować listwy karniszowe w wybranym przez siebie miejscu. Przed przyklejeniem niezbędne jest wykonanie pomiarów i dokładne zaznaczenie na suficie miejsca, w którym ma się znajdować ten element wystroju.

Bardzo ważna jest wytrzymałość i trwałość wykonania. Jak zamontować listwę karniszową na suficie, by mieć pewność, że się nie odklei i nie zrujnuje przy tym całego wystroju? Klej chwyci mocno i pewnie dopiero po czasie, który jest dokładnie określony na opakowaniu. Trzeba pamiętać, by przytrzymać listwę odpowiednio długo. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie spadnie nikomu na głowę w najmniej spodziewanym momencie.

Do jakich wnętrz nadają się listwy karniszowe?

Listwy karniszowe cieszą się coraz większą popularnością w nowowczesnych aranżacjach wnętrz, choć jest to produkt znany od lat, dopiero od niedawna przeżywa swój renesans. Niewielki zabieg, jakim może się wydawać zamontowanie tego produktu, prowadzi do całkowitej zmiany wnętrza i nadaje mu charakterystyczny wygląd. Najlepiej listwy te będą prezentować się w większych pomieszczeniach, albo jako część całej, krótkiej ściany, której większość stanowi okno. Listwy karniszowe sprawdzają się w domu. Jako dekoracje w salonie, sypialni, jadalni, a nawet kuchni. Nie można nie zauważyć, że będą prezentowały się pięknie także jako element dekoracyjny w biurze, czy innym miejscu użyteczności publicznej. Mogą dopełniać gabinety lekarskie i poczekalnie. Niezależnie od tego, jakie wnętrze akurat urządzasz, weź pod uwagę zastosowanie listew karniszowych. Być może wyniosą wystrój Twojego domu na wyższy poziom.

Podświetlenie

Duża zaleta listw karniszowych to możliwość ich podświetlenia na całej długości przy pomocy taśmy LED. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu nadamy pomieszczeniu niepowtarzalnego uroku. Oświetlenie jest integralną częścią wystroju. To, jak mamy w mieszkaniu rozstawione lampy i punkty świetlne świadczy o naszym guście. Jeśli podświetlimy okno montując w wewnętrznej stronie listwy specjalną taśmę LED, nasz salon, sypialnia czy jadalnia, otrzyma dodatkowy punkt świetlny o bardzo nowoczesnym wyglądzie.