fotowoltaika

Jaki bank energii do domu wybrać?

Coraz więcej paneli fotowoltaicznych można zobaczyć na dachach polskich domów. Polacy chcą wykorzystywać energię słoneczną do wytwarzania prądu. Ale co z nadmiarem energii? Rozwiązaniem jest magazynowanie energii. PV może z nim współpracować. Znaczenie wykorzystania energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej i budowy instalacji fotowoltaicznych po raz pierwszy zostało podkreślone kilka lat temu, a teraz magazynowanie energii również zyskuje na popularności. W 2022 roku Breakthrough Energy, European Energy Storage Association – EASE, Solar Power Europe i Wind Europe podpisały list otwarty wzywający Komisję Europejską do uznania kluczowej roli magazynowania energii dla bezpieczeństwa dostaw w Europie. Jaką rolę w magazynowaniu energii odgrywa fotowoltaika? Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku energii?

Banki energii - zasada działania

Zgodnie z ustawą o OZE magazyn energii lub ogniwo fotowoltaiczne to „urządzenie lub grupa urządzeń magazynujących energię w dowolnej formie”, które są w stanie: Magazynować energię wytworzoną w ciągu dnia do wykorzystania w nocy. Magazyn energii zakupionej taniej (np. wieczorem) do wykorzystania, gdy prąd jest drogi (rano). Zasilanie awaryjne w przypadku awarii zasilania. Od elektrowni pompowych, przez koła zamachowe, po nadprzewodnikowe magazynowanie energii, istnieje wiele sposobów magazynowania energii. Jednak magazynowanie energii, jakie znamy w życiu codziennym, działa dzięki odwracalnym procesom chemicznym zachodzącym w komórkach. Tak działają np. akumulatory samochodowe i akumulatory do telefonów komórkowych, a ogniwa fotowoltaiczne są ze sobą ściśle powiązane.

Bank energii do domu - jaki wybrać?

Oczywiście możesz przestrzegać tradycyjnej zasady, że 10 kWh energii słonecznej powinno wynosić 10 kWh, 5 kWh do 5 kWh itd. Byłaby to stosunkowo rozsądna decyzja, ale należy również pamiętać, że rodzina naprawdę potrzebuje i nie jest tej samej wielkości. Może się okazać, że do instalacji wystarczą mniejsze ogniwa fotowoltaiczne, a przez to tańsze. Warto zadać sobie pytanie: ile energii potrzebujesz w przypadku awarii zasilania? Ile energii potrzebujesz w nocy? Należy zastanowić się, które urządzenia działają prawidłowo (np. lodówka, oświetlenie, 3 gniazda - do laptopa, telewizora, czajnika elektrycznego) i obliczyć, ile energii zużywają dziennie. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać magazynowanie energii PV, należy również podsumować ich maksymalną moc w watach. Magazynowanie energii charakteryzuje się nie tylko samą pojemnością, ale także mocą ciągłą, która jest wymagana do działania wszystkich urządzeń po przełączeniu.

Bank energii do domu - Dodatkowe usługi i akcesoria?

Jeśli chodzi o gospodarkę, zimą magazynowanie energii opłaca się ładować w nocy tanią energią elektryczną. W ciągu dnia nie ma potrzeby pompowania drogiej energii elektrycznej z sieci, a następnie wyjmowania jej z magazynu. Ten przykład dotyczy aktualnie dostępnych taryf dwustrefowych. Inaczej sytuacja wygląda, gdy w Polsce obowiązują taryfy dynamiczne. Dzięki połączeniu magazynu energii z danymi od dystrybutora energii w inteligentne systemy elektroniczne i informatyczne, magazyn jest automatycznie ładowany tylko w okresie, gdy dostawa energii elektrycznej jest poniżej określonej ceny.

Jaki bank energii do domu - dofinansowania do magazynów energii

Jaki bank energii do domu? Obecna dotacja do magazynowania energii wynosi 7500. Razem, czyli dotacja, która obejmuje koszt zakupu baterii lub akumulatorów, a także koszt montażu, transportu i podłączenia sprzętu. Co ważne, jeśli Twoją inwestycją jest również magazynowanie energii fotowoltaicznej + fotowoltaicznej, faktycznie zarabiasz dodatkowe 1000. zł, bo 4000 można uzyskać na same instalacje PV. zł, ale przy zakupie z magazynem energii dotacja na PV wzrasta do 5 tys zł, więc zsumuj i dostaniesz 12500. Razem złotówki. Uwaga: Dofinansowanie magazynowania energii i innych komponentów stanowi 50% kosztów kwalifikowanych, dlatego warto rozważyć wybór naprawdę premium paneli fotowoltaicznych, falowników lub ogniw fotowoltaicznych.