Obróbka wibrościerna to nowoczesna metoda wykorzystywana do wykańczania różnorodnych powierzchni, która swoimi licznymi korzyściami znacznie przewyższa dawniej stosowane technologie. Z powodzeniem zastosujemy ją do metali, drewna, szkła, plastiku i wielu innych surowców naturalnych, a także sztucznych. Na czym polega obróbka wibrościerna, jakie ma zalety i gdzie się ją wykorzystuje? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
W jaki sposób przebiega obróbka wibrościerna?
Warto wiedzieć, że obróbka wibrościerna może być procesem zarówno mechanicznym, jak i chemicznym – w trakcie jego przebiegu wykorzystuje się różnego rodzaju kształtki, które wyrównują powierzchnię, a niekiedy również płyny pomocnicze, które zabezpieczają ją przed korozją. Obrabiany materiał oraz kształtki umieszcza się w urządzeniu wykonującym szybkie, wibracyjne ruchy. Za ich sprawą z powierzchni usuwane są nierówności. Następnie materiał jest polerowany z wykorzystaniem porcelanowych kulek, a potem suszony w suszarce wibracyjnej. Tak przygotowana powierzchnia może zostać poddana dalszym zabiegom, takim jak na przykład malowanie proszkowe.
Jakie są zalety obróbki wibrościernej?
Obróbka wibrościerna to technologia o licznych zaletach, a przez to również zastosowaniach. Wśród najważniejszych korzyści należy wymienić to, że możemy obrobić wiele elementów jednocześnie, co znacznie usprawnia procesy produkcyjne, a nierzadko pozwala również zmniejszyć ich koszty. Dzieje się tak dlatego, że przedmioty o regularnych kształtach w efekcie obróbki wibrościernej zyskują nie tylko idealnie gładką powierzchnię, ale również nabłyszczoną i gotową do położenia powłok galwanicznych. Co ważne, w przypadku obróbki wibrościernej na mokro materiał zyskuje ochronę przed korozją, a sam proces umożliwia nam również odtłuszczenie materiału. Z możliwością automatyzacji procesu idą w parze wysoka jakość i wydajność – to właśnie te cechy sprawiają, że obróbka wibrościerna jest tak często wykorzystywana i ceniona wyżej niż starsze metody.
Jakie maszyny służą do obróbki wibrościernej?
Wśród maszyn wibracyjnych służących do obróbki wibrościernej możemy wyróżnić kilka rodzajów ze względu na budowę lub przeznaczenie. Na rynku znajdziemy między innymi maszyny wibracyjne korytkowe, kołowe czy bębnowe, a także służące na przykład do polerowania felg. Wybór odpowiedniej maszyny do obróbki wibrościernej powinniśmy uzależnić od tego, jakiego typu i jak duże będą obrabiane elementy, a także od oczekiwanego stopnia automatyzacji i wydajności procesu.
Gdzie wykorzystuje się obróbkę wibrościerną?
Obróbka wibrościerna jest technologią wykorzystywaną w wielu gałęziach przemysłu. Swoje zastosowanie znajduje między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i kolejowym, w jubilerstwie, przy tworzeniu narzędzi i części do maszyn, obrabianiu wydruków 3D i odlewów – między innymi. Dzięki efektom wysokiej jakości, a także temu, że technologia obróbki wibrościernej nieustannie się rozwija, jej zastosowanie jest coraz szersze i bardziej zróżnicowane.