pokój dzienny

Jak urządzić pokój dzienny?

Salon to główne pomieszczenie każdego mieszkania, dlatego to, jak urządzić pokój dzienny, spędza sen z powiek wielu z nas. Niepotrzebnie! Wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami, dzięki którym nasze wnętrze będzie zarazem estetyczne i funkcjonalne, a przy tym dopasowane do naszych potrzeb i upodobań.

Jak zaaranżować pokój dzienny? Podstawowe zasady

Salon jest miejscem, w którym zazwyczaj spędzamy większą część naszego dnia. Przyjmujemy w nim gości, odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną. Warto więc pochylić się nad rozwiązaniami aranżacyjnymi, które pozwolą nam cieszyć się tymi wszystkim czynnościami w pełni. Na początek weźmy na warsztat wielkość powierzchni, którą dysponujemy. Jeżeli zastanawiamy się, jak urządzić pokój dzienny o niewielkim metrażu, podstawową zasadą, o której powinniśmy pamiętać, jest to, by postawić na odpowiednie oświetlenie oraz unikać ciemnych barw, które pochłaniają światło. Wszystko po to, by sprawiał on wrażenie bardziej przestronnego. Jest to ważne nie tylko dla estetyki wnętrza, ale również dla naszego samopoczucia podczas przebywania w nim. W małych salonach powinny znaleźć się jedynie takie meble, które rzeczywiście wiążą się z funkcjonalnością pomieszczenia, a także ograniczona ilość ozdób – w przeciwnym razie wnętrze będzie nas przytłaczać oraz uniemożliwiać pełne skupienie i relaks.

Jeżeli zaś stajemy przed dylematem, jak zaaranżować pokój dzienny o większym metrażu, wówczas mamy zdecydowanie większą dowolność w kwestii kolorów, czy umeblowania, jednak wciąż powinniśmy pamiętać o umiarze w ozdobach oraz ilości barw.

Jak umeblować pokój dzienny?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego salonu jest oczywiście kanapa. Olsztyn oraz inne większe miasta to ośrodki, w których zaopatrzymy się w meble sprawdzonych producentów, które często są wielofunkcyjne. Sofa o takim atucie sprawdzi się w przypadku mieszkań lub domów, w których brakuje sypialni dla gości. Wygodna, rozkładana kanapa to udogodnienie zarówno w przypadku odwiedzin rodziny lub znajomych, jak i na co dzień – na przykład gdy w weekendowy wieczór chcemy całą rodziną wspólnie obejrzeć film i czuć się przy tym w pełni komfortowo. Wybierając kanapy w Olsztynie i nie tylko, warto przemyśleć to, ile osób będzie z niej korzystać oraz zostawić dodatkowy margines – oczywiście w miarę możliwości metrażowych. Jeżeli nie musimy stawiać na wielofunkcyjność, bo dysponujemy miejscem przeznaczonym dla gości, wówczas możemy postawić na sofy nierozkładane, które zazwyczaj mają ciekawszą formę oraz bardziej wyraźną estetykę.

Jeśli zastanawiamy się, jak umeblować pokój dzienny, nie możemy zapomnieć o komodach pokojowych. Warto zdecydować się na pojemne, lecz kompaktowe modele. Taki mebel umożliwia nam przechowywanie niezbędnych rzeczy wewnątrz oraz bezpośrednio na nim, a jednocześnie nie będzie przytłaczać swoim rozmiarem. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, przemyślmy, co będziemy w nim przechowywać. Być może okaże się, że dany układ półek nie jest optymalny dla tego typu rzeczy. Kolor komód pokojowych warto dobrać do barwy podłogi, drzwi lub okien, by wnętrze tworzyło spójną całość. Zarówno w przypadku kanap, jak i mebli warto stawiać na proste formy, które powiększą optycznie przestrzeń i pozwolą na łatwy dobór dodatków. Zwłaszcza w małych pomieszczeniach powinniśmy unikać topornych mebli, które są zazwyczaj niepraktyczne i powodują efekt zagracenia.

Jak wyposażyć pokój dzienny?

Zastanawiając się, jak wyposażyć pokój dzienny, warto przemyśleć, jaki styl wnętrz jest bliski naszemu sercu i w jakim wystroju po prostu dobrze się czujemy. Dobrym pomysłem jest zainspirowanie się gotowymi aranżacjami znalezionymi w internecie. W przypadku małych metraży, kwestia dodatków jest utrudniona, dlatego dobrze będzie stawiać na ozdoby, które jednocześnie będą funkcjonalne – świetnie sprawdzi się na przykład oryginalny dywan, korespondujący ze stylem zasłon. Powyższe wskazówki na to, jak urządzić pokój dzienny, pozwolą uzyskać wnętrze, w którym chętnie będzie przebywać cała rodzina.