Jak działają piecyki na pellet?
Podstawą korzystania z piecyków na pellet jest oczywiście zaopatrzenie się w odpowiednie paliwo. Pellety są granulkami paliwowymi produkowanymi z ekologicznych pochodnych — rozdrobnionych trocin i odpadów roślinnych (agropellet). Skoncentrowane paliwo o wyższej wartości opałowej i braku zanieczyszczeń niepalnych emituje więcej energii cieplnej niż paliwa tradycyjne. Oczywiście pellety drzewne można również stosować w zwykłych piecach, kominkach i kotłach na paliwo stałe. Jednak maksymalna wydajność, odprowadzanie ciepła i ekonomia spalania występują wyłącznie w specjalnych kuchenkach, kotłach i kominkach na pellet.
Piecyki na pellet - Szczecin
Piecyki na pellet Szczecin to bardzo praktyczny wybór. Nie ma potrzeby ciągłego monitorowania i uzupełniania paliwa w piecu. Wszystkie modele posiadają automatyczny system sterowania i mogą być kontrolowane zdalnie. Tryb ogrzewania można łatwo regulować, co oznacza, że bez wysiłku da się stworzyć komfortowy klimat w domu. Czas pracy urządzenia zależy od objętości zbiornika. Przeciętnie może on pracować przez kilka dni bez tankowania. Przy regularnej pracy wymaga czyszczenia popiołu raz w tygodniu. System odprowadzania spalin jest uproszczony dzięki wymuszonemu odprowadzaniu, dzięki czemu nie ma ryzyka zatrucia tlenkiem węgla podczas jego pracy.
Piec ma większą moc cieplną niż kominek i bardziej zaawansowany system odprowadzania ciepła. Autonomiczny piec turbinowy, którego elegancja i prostota konstrukcji nie wymagają wstawiania go oddzielnej kotłowni i dodatkowych przekształceń systemu grzewczego w celu szybkiego ogrzania wszystkich sąsiednich pomieszczeń, nie zakłóci nawet najbardziej wyrafinowanego projektu salonu. Jest to kompletny system ogrzewania powietrznego.
Montaż i instalacja każdego pieca na pellet są proste i niedrogie. Piec na pellet może być również zainstalowany w miejscach, gdzie nie wolno używać modeli na drewno.
Zasada działania pieca na pellet
Pellet jest transportowany do pieca z zasobnika - zostaje automatycznie przetransportowany do komory spalania przez ślimak, który reguluje ilość dostarczanego paliwa (zgodnie z ustawionym trybem). Kolejne etapy przedstawiają się w taki sposób:
- Dmuchawa wdmuchuje powietrze do komory i wydmuchuje spaliny na zewnątrz przez komin.
- Zapłon elektroniczny zapala pellet i wyłącza się automatycznie.
- Wentylator konwekcyjny pobiera zimne powietrze z pomieszczenia, przepuszcza je przez wymiennik ciepła i tłoczy ciepło do pomieszczenia. W przypadku ogrzewania wodnego woda przepływa przez wymiennik ciepła.
Wszystkie procesy zostały zautomatyzowane, parametry pracy są kontrolowane przez termostat poprzez elektroniczną jednostkę sterującą. Piec wyłącza się automatycznie w przypadku wyczerpania pelletu, otwarcia drzwiczek lub wystąpienia sytuacji awaryjnej. Rola właściciela w konserwacji pieca jest ograniczona do minimum — raz na kilka dni musi napełnić zbiornik i od czasu do czasu wyczyścić popiół. Do automatycznego działania pieca potrzebna jest energia elektryczna.
Piec na pellet i ogrzewanie wodne — rodzaje pieców na pellet
Oferta piecyków na pellet w Szczecinie jest bardzo zróżnicowana. I choć piec, w przeciwieństwie do kotłów, jest systemem ogrzewania powietrznego, to niektóre modele z rurowym wymiennikiem ciepła do podgrzewania wody pozwalają na wykorzystanie ich jako alternatywy dla kotła jednoobiegowego w systemie ogrzewania wody i zaopatrzenia w ciepłą wodę w domu. Rozróżnia się je pod względem rodzaju podawania pelletu (pionowy, boczny) oraz pod względem wydajności. Producenci w walce o konsumenta często wprowadzają też dużą różnorodność w kwestii paneli i okładzin.
Zalety pieców na pellet
Korzyści z używania pieców na pellet:
- Pellety są paliwem przyjaznym dla środowiska, które jest całkowicie przetwarzane przy minimalnej ilości odpadów.
- Pellety paliwowe są znacznie tańsze niż inne paliwa stałe.
- Powierzchnia pieców na pellet nie przegrzewa się, w przeciwieństwie do tych opalanych drewnem. Temperaturę można łatwo regulować za pomocą termostatu.
- 1 kg pelletu wytwarza taką samą ilość ciepła jak 500 ml oleju napędowego.
- Piec na pellet może być zainstalowany w miejscach, gdzie zabronione jest używanie modeli na drewno.
Wśród wad można wyróżnić fakt, że do działania pieca na pellet potrzebne jest zasilanie. Układ zapłonowy, wentylator i ślimak wymagają użycia energii elektrycznej.