fotowoltaika

Gdzie sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika jest systemem służącym do pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Instalacja fotowoltaiczna poprzez konwersję energii słonecznej pozwala na uzyskanie prądu, który zasilić może cały budynek. Jej ogromną zaletą jest fakt, że wyprodukowane nadwyżki energii są zachowywane i mogą zostać wykorzystane później. Jest to niezwykle ważne, ponieważ intensywność promieniowania jest zmienna w zależności od pory roku czy dnia. Założenie paneli fotowoltaicznych umożliwia sporą oszczędność na rachunkach, dlatego jest to coraz chętniej wybierany system pozyskiwania energii.

Fotowoltaika Łomianki - dla kogo?

Instalacja fotowoltaiczna może zostać założona zarówno w celu zasilenia domów jednorodzinnych, hoteli, biur czy obiektów użytku publicznego. System wybierany jest zarówno przez osoby prywatne, jak i przez firmy, którym zależy na oszczędności i wspieraniu środowiska naturalnego. Około 70% energii w Polsce powstaje w wyniku spalania węgla, który nie jest obojętny dla stanu atmosfery. Działanie fotowoltaiki nie powoduje wydzielania żadnych gazów czy pyłów, szacuje się, że prąd pozyskany ze słońca jest około 20 razy lepszy dla środowiska niż ten pozyskiwany ze spalania węgla.

Fotowoltaika Łomianki - w których miejscach się sprawdzi?

Aby instalacja fotowoltaiczna działała jak należy i cechowała się wysoką efektywnością, należy zatroszczyć się o montaż paneli fotowoltaicznych w odpowiednim miejscu.

Instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu

Najczęściej wybieranym miejscem, na którym montowana jest instalacja fotowoltaiczna jest dach budynku. Najlepszymi warunkami zapewniającymi wydajność systemu jest umieszczenie ich w kącie nachylenia wynoszącym od 30 do 40° w kierunku południowym. W sytuacji gdy do czynienia mamy z dachem skierowanym w kierunku wschodnim bądź zachodnim, można rozważyć instalację fotowoltaiki na przeciwległej połaci. Pozwala to na najlepsze efekty działania paneli. Nie zaleca się zakładania instalacji na dachach skierowanych w północną czy północno wschodnią stronę. Płaskie dachy stwarzają możliwość montażu paneli fotowoltaicznych w wybranym kierunku, są więc najwygodniejszą opcją.

Rodzaj pokrycia dachu

Najwięcej domów pokrytych jest blachodachówką, na której montaż fotowoltaiki nie powinien stanowić problemu. Do jej bezpiecznego umieszczenia w tym miejscu stosuje się specjalne wkręty wyposażone w uszczelkę, która zabezpiecza wykonane przejście przez blachę. Dachy pokryte dachówką betonowa lub ceramiczną są już nieco bardziej problematyczne. Mocowanie musi być przytwierdzone w taki sposób, który zbytnio nie obciąży dachówki, aby nie uległa ona uszkodzeniu.

Instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie

W sytuacji, w której na dachu budynku nie jest możliwe zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, można rozważyć ich montaż na gruncie. To rozwiązanie ułatwia konserwację instalacji, natomiast jego cena może być wyższa. Wynika to z konieczności zainwestowania w specjalną wsporczą konstrukcję, która umożliwia odpowiednie ustawienie nachylenia paneli fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna montowana na wiacie

Wiele osób decyduje się na umieszczenie swojej instalacji fotowoltaicznej na wiacie gospodarczej bądź garażowej. Nie jest konieczne tutaj korzystanie z konstrukcji wspierających panele, ponieważ sama wiata posiada często wystarczającą konstrukcję umożliwiającą optymalne ustawienie instalacji. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej warto skontaktować się z zaufaną firmą, która wybierze optymalne rozwiązania i zamontuje panele w miejscach, które sprawią, że ich działanie będzie jak najbardziej efektywne.