kostka brukowa

Jak usunąć wykwity na kostce brukowej? Prakryczne porady

W przypadku świeżo położonej kostki brukowej można czasami spotkać się z jasnym nalotem. Szczególnie jest to widoczne na kolorowej kostce, co może zaburzać jej wygląd. Jednak takie wykwity nie są czymś, czemu nie da się zaradzić. Odpowiedni preparat do czyszczenia kostki brukowej jest w stanie sobie z nimi poradzić dosyć szybko.

Dlaczego pojawiają się wykwity na kostce?

Zanim przejdziemy do tego, jak usunąć wykwity z kostki brukowe, warto w ogóle poznać przyczynę ich powstawania. Okazuje się bowiem, że biały nalot pojawia się podczas produkcji kostki. Nie jest to jednak wynik użycia złej jakości surowca i nie warto nawet myśleć o zgłaszaniu reklamacji.

Wykwit pojawia się albo jeszcze podczas dojrzewania kostki, może zdarzyć się to w czasie składowania lub kładzenia na gruncie. Nie ma tutaj zasady co do tego. Istotne jest jednak to, że taka kostka wciąż spełnia normy jakości i nie wpływa na właściwości użytkowe. Mimo to i tak myślimy, jak usunąć wykwity na kostce brukowej.

Jak zlikwidować wykwity na kostce brukowej?

Istnieje kilka sposobów na pozbywanie się wykwitów na kostce brukowej. Okazuje się nawet, że można tego dokonać w pełni samodzielnie bez potrzeby korzystania ze specjalistycznej pomocy. Jeśli jednak te sposoby się nie sprawdzą, warto korzystać z bardziej zaawansowanych metod. Wtedy pomoc profesjonalisty będzie niezbędna. Zadba on o to, by nie uszkodzić dodatkowo kostki, co mogłoby pogorszyć jej jakość. Należy też pamiętać, że po oczyszczeniu kostki trzeba zaraz przystąpić do jej impregnacji, co pomoże poprawić jej wytrzymałość i zwiększyć trwałość.

Łatwe, mechaniczne sposoby

W kwestii tego, jak zabrać się za usuwanie wykwitów z kostki brukowej, warto zacząć od zwyczajnej myjki ciśnieniowej. Ma to swoje zalety. Przede wszystkim woda może dotrzeć w nawet najtrudniej dostępne miejsca, a przy tym nie potrzeba żadnych specjalnych detergentów. Ma swoje wady. Przede wszystkim, jeśli nie posiadamy jeszcze myjki ciśnieniowej, to należy ją zakupić. Poza tym wyczyszczenie kostki brukowej zajmuje trochę czasu, a efekty mogą nie być aż tak zadowalające, jakbyśmy chcieli.

Specjalistyczne, chemiczne sposoby

Drugi sposób na to, jak zlikwidować wykwity na kostce brukowej, wymaga już specjalistycznych środków chemicznych. Przyda się zatem niskoprocentowy roztwór kwasu (może być zarówno organicznego, jak i nieorganicznego). Z jego pomocą należy przystąpić do ługowania powierzchni. Najczęściej korzysta się z kwasu octowego, mrówkowego lub solnego, który aplikuje się zgodnie z zaleceniem producenta. Taki preparat do czyszczenia kostki brukowej musi mieć odpowiednio niskie stężenie, dzięki czemu usunie wykwit, ale nie uszkodzi samej kostki. Dlatego może być konieczna pomoc specjalistów. Jeśli poprzednie dwa sposoby nie dały efektów, należy sięgnąć po bardziej zaawansowane metody na usuwanie wykwitów z kostki brukowej. W ich przypadków nie wolno się za nie zabierać bez odpowiedniego doświadczenia. Należy przygotować sobie strój ochronny oraz sprzęty konieczne do piaskowania czy szlifowania. Ważne jest tutaj tu, by zostały odpowiednio dobrane: średnica ziaren piasku i ciśnienie strumienia wody.

A czy wykwity znikną same?

Co ciekawe, nie trzeba zabierać się w ogóle za usuwanie wykwitów, jeśli w żaden rażący sposób nam nie przeszkadzają. Szczególnie warto tego unikać, gdy obawiamy się zniszczenia powierzchni kostki. Nalot z czasem sam zniknie. A ile się czeka? To zależy. Przeważnie trwa to 1-3 lata. Niewielkie wykwity na często używanej kostce znikną o wiele szybciej. Dobrze też wpływa na nie padający deszcz, dlatego warto preparat do czyszczenia kostki brukowej używać w przypadku kostki pod zadaszeniem.

W kwestii tego, jak usunąć wykwity z kostki brukowe, nie trzeba się zbytnio obawiać, że będzie się to wiązało z wysokimi kosztami. Jeśli nie potrzebujemy usuwać wykwitów już, to z czasem same znikną i nie będziemy mieli z nimi problemu. Jeśli jednak potrzebujemy się ich pozbyć czym prędzej, najlepiej zacząć od najprostszych metod, a dopiero potem sięgać po bardziej zaawansowane.