Jak uszczelnić okna?
Okna są jednym z najbardziej newralgicznych punktów, jeśli chodzi o utrzymanie temperatury w domu. Jeśli przepuszczają zimno do środka nawet w minimalnym stopniu, nasze rachunki za ogrzewanie od razu wzrastają. Sposobów uszczelniania okien jest naprawdę niemało. Właściwe uszczelnienie okien wymaga zebrania odpowiednich materiałów i zastosowania skutecznych technik. Nieprawidłowe uszczelnianie może spowodować zawilgocenie okna i mieszkania, dlatego warto znać podstawowe zasady zastosowania pianek i uszczelek.
Uszczelnianie okien - zastosowanie różnych materiałów izolacyjnych
Okna nie mogą być zupełnie pozbawione wentylacji, ale nie może ona znajdować się na styku ram, producenci okien umieszczają mikronawiewniki w uszczelkach okiennych. Uszczelnianie okien można wykonywać od wewnątrz, stosowane są wtedy różne folie paroizolacyjne i silikon. Z zewnątrz okna można uszczelniać materiałami paroprzepuszczalnymi, takimi jak pianki uszczelniające i folie paroprzepuszczalne. Zewnętrzna izolacja musi przepuszczać parę wodną, ponieważ może ona dostawać się w miejsce połączenia z izolacją i skraplać.
- Uszczelniająca pianka poliuretanowa stosowana jest do okien drewnianych i plastikowych, wstrzykiwana jest pomiędzy ościeżnicę i ścianę, zwiększa swoją objętość dwu albo trzykrotnie, dzięki czemu dokładnie zakrywa nawet najmniejsze otwory. Trzeba pamiętać, że jest ona wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego należy zabezpieczyć ją taśmą albo zatynkować. Można stosować pianki jedno i dwuskładnikowe. Pianki jednoskładnikowe twardnieją pod wpływem wilgoci, a pianki dwuskładnikowe pod wpływem reakcji zachodzącej między nimi.
- Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest uszczelnianie okien za pomocą uszczelek. W tym wypadku ościeżnica powinna być najpierw dobrze oczyszczona z pyłu, kurzu i tłuszczu. Uszczelki do okien veka są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale powinny być dopasowane w taki sposób, aby nie utrudniały zamykania i otwierania skrzydeł okiennych. Uszczelka okienna PCV VEKA S-1126, aby prawidłowo spełniała swoją funkcję, wymaga zastosowania uszczelki VEKA S-1127 na skrzydło okienne. W celu dobrania właściwej uszczelki trzeba zmierzyć wcześniej górny profil okna i dzióbek wciskowy. Uszczelki powinny spełniać nie tylko funkcję izolacyjną, ale również estetyczną, dlatego do okien drewnianych w kolorze brązowym dedykowane są w takim samym kolorze uszczelki do okien drewnianych KD-2 FI 6 mm, wykonane są z tworzywa TPS wyjątkowo odpornego na różnicę temperatur i niekorzystne warunki atmosferyczne. Uszczelki tego typu można łączyć za pomocą zgrzewania, co jest szczególnie przydatne w przypadku uszczelniania narożników. Uszczelki do okien veka zazwyczaj sprzedawane są na metry bieżące, trzeba tylko dokładnie obliczyć potrzebną ilość, mierząc dokładnie okna, a następnie zamontować je na styku ramy wewnętrznej i ościeżnicy.
- Uszczelnianie okien silikonem jest także skutecznym rozwiązaniem jak zastosowanie pianki czyuszczelek do okien Veka. Silikon jest materiałem, który łatwo się rozprowadza i jednocześnie gwarantuje dobre wypełnienie wszystkich szczelin. Jest wskazany do stosowania szczególnie tam, gdzie występują małe i niewielkie rozszczelnienia. Trzeba pamiętać, że silikon nie posiada cech rozprężających, dlatego trzeba zaopatrzyć się w jego odpowiednią ilość i nałożyć dużo, aby uszczelnienie było skuteczne.
Odpowiednia regulacja okien
Zwieszanie okna może powodować powstawanie nieszczelności, może być też przyczyną ocierania o dolną framugę, co w konsekwencji powoduje problemy z zamykaniem okna i może być przyczyną uszkodzeń zawiasów. Regulacji okien powinno się dokonywać przynajmniej dwa razy w roku, przed sezonem letnim i zimowym. Regulacja ma na celu ustawienie zawiasów w taki sposób, aby okno nie zwieszało się do dołu. W sezonie letnim okno niewłaściwie wyregulowane zbyt mocno opiera się o ościeżnicę, co powoduje trudności w zamykaniu, zimą powstają nieszczelności i nawet zastosowane uszczelki do okien veka mogą nie rozwiązać problemu.