drzwi do mieszkania

Jakie drzwi zewnętrzne do mieszkania wybrać? Praktyczne porady

Drzwi zewnętrzne stanowią istotny element wyposażenia każdego mieszkania. Pełnią funkcję estetyczną, a dodatkowo chronią domowników przed intruzami oraz hałasem. Koszt zakupu wysokiej jakości drzwi nie jest mały, dlatego warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego produktu. Sprzedawcy mają w swej ofercie szereg modeli różniących się między sobą wyglądem, trwałością oraz funkcjonalnością. 

Przegląd dostępnych produktów

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystkie drzwi dostępne w sklepach wyglądają podobnie. Dopiero po zagłębieniu się w szczegóły można dostrzec istotne różnice, które przekładają się na ich jakość oraz cenę. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału wyróżnia się produkty drewniane, metalowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Jakie drzwi do mieszkania w bloku będą najlepsze? Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem są konstrukcje drewniane. Drewno to trwały i uniwersalny materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Dobrze prezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i starszych budynkach wielomieszkaniowych. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się metalowe drzwi zewnętrzne. Wyposażone są w stalową ramę wypełnioną metalowym poszyciem wykończonym fornirem, okleiną lub farbą. Ich charakterystyczną cechą jest nowoczesny wygląd. Jakie drzwi do mieszkania powinny wybrać osoby, które szukają ekonomicznych rozwiązań? Najtańsze na rynku są drzwi z tworzyw sztucznych, które wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz dobrymi parametrami dźwiękoszczelnymi.

Bezpieczeństwo i inne istotne parametry

Wiele osób zastanawia się jak dobrać drzwi do mieszkania, aby nie żałować dokonanego wyboru. Przede wszystkim na wstępie warto uświadomić sobie, że konstrukcje montowane wewnątrz klatek schodowych nie są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego nie muszą spełniać najbardziej rygorystycznych norm. Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, jest oferowany poziom bezpieczeństwa. W sprzedaży dostępne są drzwi antywłamaniowe należące do klasy od RC1 do RC6. Produkty oznaczone symbolem RC1 zapewniają podstawową ochronę antywłamaniową. Do sforsowania konstrukcji RC6 konieczne jest zastosowanie elektronarzędzi dużej mocy. Przyjmuje się, że w blokach mieszkalnych sprawdzą się drzwi zewnętrzne w klasie RC3 lub RC4.

Innym istotnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych do bloku, jest izolacja dźwiękowa. Jakie drzwi wybrać do mieszkania, by skutecznie odseparować się od dźwięków dochodzących z klatki schodowej? Najlepiej zdecydować się na produkty o wysokim współczynniku izolacji akustycznej RA. Jego poziom w zależności od rodzaju konstrukcji powinien mieścić się w przedziale od 27 dB do 40 dB. Jeżeli jest niższy, oznacza to, że drzwi słabo tłumią hałas i lepiej zrezygnować z ich zakupu. W związku z tym, że konstrukcje montowane w blokach nie są bezpośrednio narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak mróz, czy też silny wiatr, nie ma potrzeby wybierania produktów, które zapewniają najlepszą izolację termiczną.

Cechy dobrych drzwi

Duża ilość dostępnych produktów sprawia, że wybranie jednego konkretnego modelu nie jest zadaniem łatwym. Wydaje się, że najlepiej zdecydować się na drzwi oferowane przez jednego z renomowanych producentów. Takie działanie ma wiele zalet. Przykładowo osoba kupująca drzwi zewnętrzne w Bydgoszczy, zapłaci tyle samo co mieszkaniec Poznania czy Warszawy. Renomowani producenci gwarantują tę samą cenę i jakość w całym kraju. Kupujący może również liczyć na szybkie wsparcie serwisowe i gwarancyjne. Zdarza się, że osoby, które decydują się na zakup tanich drzwi pochodzących od nieznanego producenta, szybko żałują swej decyzji. Takie konstrukcje zazwyczaj wykonywane są z materiałów kiepskiej jakości, co sprawia, że są trudne w montażu, nietrwałe i szybko tracą swój efektowny wygląd. Aby uniknąć rozczarowania, lepiej postawić na sprawdzone konstrukcje, które spełniają określone normy i nie tracą swej funkcjonalności przez wiele lat.