warzywa

5 mniej znanych warzyw, które warto jeść

Każdy z nas zna takie warzywa jak pomidor, ogórek, sałata czy marchew. Są one bardzo popularne i łatwo dostępne w sklepach, dzięki czemu wiele osób włącza je do swojego codziennego jadłospisu. Wartość odżywcza warzyw w diecie jest nieoceniona, ale ich wachlarz niekoniecznie musi się zamykać na najpopularniejszych odmianach. Istnieje wiele mniej znanych warzyw, które mogą z powodzeniem zastąpić te popularne, a ponadto wprowadzić do posiłków nieco ciekawsze smaki. Warto więc zaprezentować niektóre z nich.

Kalarepa – moc witamin

Większość z nas słyszała nazwę tego warzywa, ale jedynie bardziej zorientowana w sprawach kulinarnych część potrafi dopasować nazwę do zdjęcia. Roślina ta należy do rodziny kapustowatych, a jej smak porównywalny jest do surowej kapusty lub rzepy. Kalarepa powinna zostać wprowadzona na stałe do diety, ponieważ ma bardzo dużo właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim zawiera antyoksydanty, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Popierając się badaniami, można także wskazać jej właściwości przeciwzapalne. Warto również wiedzieć, że kalarepa zawiera duże ilości witaminy C, B6 i błonnika. W kuchni może być wykorzystywana na wiele sposobów – na surowo, w sałatkach i surówkach, można ją nawet smażyć. Ciekawostką jest fakt, że warzywo to pochodzi z Europy, ale zdecydowanie największą popularność zdobyło w Indiach.

Jarmuż – superfood

Jarmuż jest uznawany przez dietetyków za superfood, a więc żywność, która ma wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dzieje się tak z kilku powodów. Na samym początku trzeba wspomnieć o znikomej zawartości węglowodanów i kalorii, przy jednoczesnym bogactwie w składniki odżywcze. W swoich długich, zielonych i twardych liściach jarmuż zawiera między innymi sole mineralne, beta-karoten i luteinę. Nieprzetworzone warzywo ma w składzie także sulforafan, który jest bardziej znany jako przeciwutleniacz z działaniem antynowotworowym. Regularne spożywanie może także pomagać w regulowaniu ciśnienia krwi i kontrolowaniu pracy układu pokarmowego. Zaletą jest także ochrona przed cukrzycą typu 2, na którą choruję niemal 10 procent Polaków. To zdrowe warzywo może być wykorzystywane do przygotowywania kanapek, sałatek, chipsów czy koktajli. Z powodzeniem spisze się także jako dodatek do rozmaitych potraw.

Topinambur – co to jest?

Wiele osób nawet nie słyszało o czymś takim jak topinambur. Co to jest i dlaczego tak mało się o nim mówi? Nazwa – słonecznik bulwiasty – może być nieco myląca, ale jest to warzywo, które nie ma zbyt wiele wspólnego z rośliną kwitnącą na złoty kolor. Zdecydowanie bliższa wyglądowi rośliny jest druga część jej nazwy, bo w istocie topinambur przypomina bulwę. Do jedzenia nadaje się korzeń – najczęściej w jasnobrązowym kolorze. Środek może przybierać białą lub żółtą barwę, a jego smak najłatwiej porównać do lekko słodkiego orzecha. Cenne składniki odżywcze wewnątrz rośliny wpływają na obniżanie pH w układzie pokarmowym i wzmacniają odporność całego organizmu. Topinambur przeciwdziała otyłości i podobnie jak w przypadku jarmużu wykazuje działanie antynowotworowe. Może być używany naprzemiennie z ziemniakami, zarówno obrany jak i w całości ze skórką.

Pasternak – bomba witaminowa

Gdy zobaczymy pasternak na żywo, prawdopodobnie bardzo szybko skojarzy nam się on z pietruszką. Nie ma w tym nic dziwnego, bo drugie z wymienionych warzyw jest zdecydowanie popularniejsze. Pasternak wyróżnia się charakterystyczną ciemną obwódką pomiędzy korzeniem a liśćmi. Bywa także zdecydowanie słodszy niż wcześniej wymieniona pietruszka, a jego liście najczęściej nie są wykorzystywane w kuchni. Korzeń pasternaku jest niezwykle bogaty w składniki odżywcze i tym samym robi wiele dobrego dla naszego zdrowia. Sprawdza się podczas dbania o nerki i pęcherz, a także pomaga regulować ciśnienie krwi. Przez dietetyków jest uznawany za prawdziwą bombę witaminową i tym samym często poleca się jego spożywanie osobom, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Najczęściej wykorzystywany bywa jako dodatek do zup lub składnik purée.

Brukiew – mikroelementy I witaminy

Brukiew jeszcze do niedawna kojarzyła się głównie z warzywem pastewnym lub produktem dla ubogich, ale w ciągu ostatnich lat wróciła do łask. Wszystko za sprawą bogatych właściwości prozdrowotnych, o których wiedziały już nasze babcie, przygotowując specjalny sok z brukwi, który działał jak syrop na kaszel. Dodatkowo, tego typu domowe remedium pomagało wzmocnić organizm i przyspieszyć jego rekonwalescencje. Keratyna i kolagen zawarte w roślinie pozytywnie wpływają na stan cery, paznokci i włosów. Brukiew to także ogromna ilość błonnika i niska kaloryczność, dzięki czemu warzywo jest wykorzystywane w wielu dietach odchudzających. W kuchni może być traktowana jako baza do zup lub swego rodzaju zamiennik ziemniaków, gdyż z brukwi można przygotowywać frytki i placki.