dieta

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna?

Dieta ketogeniczna zyskuje coraz więcej zwolenników. Jej efekty są szybkie i trwałe, co dodatkowo motywuje osoby, które szukają dla siebie odpowiedniej diety redukcyjnej. Ponadto dieta ketogeniczna jest uznawana za bardzo zdrowy sposób żywienia, bo wyklucza spożywanie przetworzonych produktów obfitujących w tłuszcze nasycone. Jednak czy dieta keto jest zdrowa i bezpieczna dla każdego? Czy można ją stosować bez skutków ubocznych? 

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna polega na wykluczeniu ze swojego jadłospisu produktów spożywczych z wysoką zawartością węglowodanów. Ich miejsce w diecie powinny zajmować zdrowe tłuszcze oraz w mniejszej ilości białko. Dzienne spożycie węglowodanów nie powinno przekraczać 30-40 gramów, co dla początkujących osób na diecie może być nie lada wyzwaniem. Jesteśmy przyzwyczajeni do spożywania makaronów, kasz, pieczywa czy ziemniaków, a w diecie keto należy ich miejsce zastąpić rybami, mięsem, awokado czy orzechami. Wielu ludzi może dziwić fakt, że spożywając tłuszcze w dużych ilościach, organizm może je spalać, co z kolei skutkuje utratą zbędnych kilogramów. Coraz więcej mówi się o tym, że to nie tłuszcz jest winowajcą tycia, a przetworzone jedzenie opierające się na cukrze i białej mące.

To właśnie wykluczenie najpopularniejszych grup produktów sprawia, że niektórzy nie chcą przejść na dietę keto z obawy, że nie będą mogli spożywać swoich ulubionych dań. Na szczęście na rynku pojawia się coraz większy wybór produktów keto, które z powodzeniem mogą być codziennie wykorzystywane w kuchni. Z tego powodu, niezbędne są niskowęglowodanowe mąki na keto, które są zamiennikiem popularnej mąki pszennej. Pozwalają one przygotować makarony, naleśniki, pierogi, a nawet ciasta i desery. Ważne jest także zaopatrzenie swojej kuchni w zdrowe oleje tłoczone na zimno, które dostarczą organizmowi wszystkich niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Osoby na dietach keto spożywają także spore ilości tłustych ryb, czerwonego mięsa, jajek, pełnotłustego nabiału, orzechów, nasion i owoców morza. W jadłospisie w mniejszych ilościach jest także miejsce na najwyższej jakości tłuszcz zwierzęcy, na przykład smalec gęsi lub wieprzowy. A co z warzywami? Te zielone, na przykład szpinak, sałata, jarmuż czy rukola mogą być stałym elementem jadłospisu, gdyż posiadają znikomą ilość węglowodanów. Tak samo awokado, które ma bardzo dobry stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Owoce należy ograniczać, natomiast najbezpieczniejsze są truskawki, maliny, jagody i jeżyny. 

Możliwe skutki diety ketogenicznej

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna? To pytanie zadają sobie osoby, które chcą zrzucić kilogramy, lecz obawiają się dostarczania tak dużej ilości tłuszczu. Kluczową rolę w tej diecie odgrywają zdrowe tłuszcze, czyli te wielonienasycone. Dieta zabrania spożywania produktów przetworzonych, które obfitują w tłuszcze nasycone, a to one są przyczyną pogorszenia stanu zdrowia. Dostarczając organizmowi tylko najwyższej jakości źródeł tłuszczu, nie ma sensu obawiać się zatorów, miażdżycy czy innych chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto, odpowiednie żywienie nie powinno powodować wzrostu poziomu cholesterolu ani pogarszać wyników krwi. Jedynym skutkiem ubocznym, z którym musi zmierzyć się większość osób przechodząca na keto, to bóle głowy, wzdęcia czy biegunki. Dzieje się tak w pierwszych dniach diety, gdyż organizm musi przyzwyczaić się do rodzaju "paliwa", jakie będzie mu dostarczane. Co więcej, na początku przygody z keto można zauważyć zmniejszenie koncentracji, podenerwowanie czy spadek nastroju, jednak po kilku dniach objawy te mijają. 

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna dla każdego? 

Dieta ketogeniczna zagraża osobom mającym problemy z wątrobą, trzustką i wątrobą, więc powinny one kategorycznie zrezygnować z tego sposobu żywienia. Z kolei dieta keto jest zdrowa dla osób borykających się z insulinoopornością. Wdrożenie takiego stylu odżywiania pozwala zrzucić kilogramy, co przy IO jest niekiedy niezwykle trudne do osiągnięcia. Ten model odżywiania jest także rekomendowany dla osób ze spektrum autyzmu. Udowodniono, że dieta bogata w zdrowe tłuszcze i wykluczająca węgle, hamuje postępowanie chorób neurologicznych, na przykład Alzheimera czy padaczki opornej na leczenie. Dieta keto niebezpieczna może być dla osób, które nie dbają o jakość spożywanych produktów oraz dla tych, którzy nie wykonują regularnie badań okresowych. W przypadku podjęcia decyzji o zmianie stylu życia warto skonsultować to z dobrym dietetykiem posiadającym wiedzę z zakresu żywienia w diecie keto oraz lekarzem rodzinnym, który powinien zlecić komplet badań.