woda

Zmiękczacz wody czy stacja uzdatniania - co lepsze?


Coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość wody w ich domu. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych urządzeń, które otwierają przed nami dużo możliwości związanych z dbaniem o to, jaką wodę będziemy mieć w swoim domostwie. Jeżeli zastanawiasz się, jakie urządzenie będzie najlepsze do filtracji wody z kranu w Twoim domu, to ten wpis zdecydowanie jest dla Ciebie. W tekście odpowiemy na pytanie, czy warto zaopatrzyć się w stację do uzdatniania wody, a także, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak zmiękczacz.

Co to jest twarda woda i dlaczego stanowi problem?

Jednym z większych problemów związanych z wodą, która płynie z kranów w naszych domach, jest jej twardość. Winne powstawaniu twardej wody są przede wszystkim minerały, takie jak między innymi sole wapnia czy magnezu i w mniejszym stopniu inne pierwiastki. Twarda woda może bardzo niekorzystnie wpływać na instalację w Twoim domu, dlatego warto sprawdzić, czy nie mamy z nią do czynienia. Oprócz przeprowadzenie dokładnych badań istnieją pewne sygnały, dzięki którym możemy stwierdzić występowanie twardej wody w naszym domu.

Ze względu na strukturę twardej wody mydło lub płyn do naczyń będą się w niej znacznie mniej pieniły niż w przypadku normalnej cieczy. Środki czystości mogą się w niej również dużo gorzej rozpuszczać, w związku z czym czyszczenie różnych powierzchni może być utrudnione. Można ją również rozpoznać po specyficznym smaku. Mimo że twarda woda może być uciążliwa, to nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia, chociaż może wpłynąć na gorszy stan skóry i włosów. Występowanie twardej wody może między innymi spowodować problemy w kotle grzewczym, przez co możesz stracić nawet 20% ciepła. Twarda woda stwarza również problemy związane z niszczeniem się sprzętów AGD, takich jak na przykład pralki czy zmywarki. Oprócz tego twarda woda może również pozostawiać osady. Na szczęście na rynku dostępne są urządzenia, które pozwalają na skuteczne rozwiązanie problemu twardej wody.

Stacja do uzdatniania wody - czy warto?

Wśród dostępnych rozwiązań pozwalających na pozbycie się twardości cieczy możesz znaleźć między innymi stacje do uzdatniania wody. To urządzenie sprawdzi się idealnie, jeżeli posiadasz własne ujęcie wody. Stacja uzdatniania sprawia, że płyn nie będzie tworzył trudnych do usunięcia osadów, ponieważ usuwa z jego składu niechciane minerały. Poza tym stacja uzdatniania wody pozbywa się także żelaza i manganianów z wody, a także usuwa nieprzyjemny zapach. Uzdatniacz wody wpływa na utrzymanie odpowiedniego stanu cieczy.

Jeżeli woda w Twoim domu pochodzi ze studni, konieczne będzie jej przebadanie, ponieważ może się w niej znajdować wiele szkodliwych substancji, takich jak między innymi amoniak, a także różnego rodzaju bakterie i zarazki. Montaż stacji uzdatniania wody zazwyczaj można przeprowadzić samodzielnie. Urządzenia te mają wiele zalet, do których można zaliczyć między innymi to, że nie zmieniają składu chemicznego wody, jednocześnie pozbywając się niechcianych substancji. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy warto zainstalować u siebie stację uzdatniania wody, to na pewno należy również zwrócić uwagę na to, że jej koszty eksploatacyjne są znacznie niższe niż w przypadku zmiękczaczy wody.

Co to jest zmiękczacz wody?

Z kolei zmiękczacze wody bezpośrednio odpowiadają za to, że z twardej wody usuwane są minerały, które były odpowiedzialne za związane z nią problemy. Dzięki wykorzystaniu zmiękczaczy woda w Twoim domu stanie się miękka. Działanie urządzeń w większości przypadków polega na usunięciu jonów magnezu i wapnia, a także zastąpieniu ich jonami sodu. Instalowanie zmiękczacza wody ma sens przede wszystkim w sytuacji, kiedy będzie on połączony, na przykład ze stacją odwróconej osmozy.

Dużym atutem zmiękczaczy wody jest również to, że zazwyczaj ich instalacja nie jest zbyt skomplikowana. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jakie będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Należy zwrócić uwagę na jego wielkość, ponieważ bezpośrednio przekłada się ona na wydajność urządzenia. Wyboru należy dokonać, kierując się zapotrzebowaniem na zużycie wody w Twoim domu.

Zmiękczacz wody a stacja do uzdatniania wody - co będzie lepsze?

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy lepszy będzie zmiękczacz wody, czy stacja do jej uzdatniania, to musisz zastanowić się nad tym, jakie są Twoje potrzeby związane z instalacją. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie ma swoje wady i zalety, ale najlepiej, jeśli dobierzesz je pod względem tego, jakie ujęcie wody występuje w przypadku Twojego domu.

Jeżeli Twoja woda pochodzi z instalacji wodociągowej, to najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie zmiękczacza wody. Jednak jeżeli czerpiesz ją ze studni, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie wybranie profesjonalnej wysokiej jakości stacji do uzdatniania wody, która będzie odpowiednia do rozwiązania występującego w problemu.