pies

Nadciśnienie tętnicze u psów - objawy, diagnostyka i leczenie

Nadciśnienie tętnicze jest dolegliwością, która dotyka nie tylko ludzi. Może pojawić się także u zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. Nadciśnienie wiąże się z nagłym wzrostem tętniczego ciśnienia krwi, która zaczyna mocno oddziaływać na ściany naczyń krwionośnych. W przypadku zwierząt jest to schorzenie bardzo trudne do zdiagnozowania, gdyż początkowo nie daje żadnych widocznych objawów. Bardzo łatwo jest więc je przeoczyć. W celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości związanych z ciśnieniem krwi zaleca się przeprowadzanie regularnych badań u weterynarza, który sprawdzi, że krążenie u psa jest prawidłowe.

Przyczyny nadciśnienia u psa

Prawidłowe ciśnienie u psa zależy głównie od płci, rasy, wieku, kondycji oraz poziomu codziennej aktywności. Na nadciśnienie narażone są najbardziej zwierzęta otyłe, które mają zbyt mało ruchu. Za prawidłowe ciśnienie u czworonogów uważa się to mieszczące się w przedziale 110-160 dla skurczowego oraz 55-100 dla rozkurczowego. Jest ono mierzone za pomocą specjalnego ciśnieniomierza, takiego jak te, które znaleźć można pod adresem https://glowackivet.pl/monitoring/98192748-weterynaryjny-cisnieniomierz-pettrust.html.

Nadciśnienie u psów ma najczęściej postać wtórną, związaną z występowaniem różnego rodzaju schorzeń. Nadciśnienie endokrynne występuje przy takich chorobach, jak cukrzyca czy nieprawidłowa praca tarczycy. Może być ono wynikiem także nieprawidłowej pracy serca, nerek oraz wątroby. Nadciśnienie występuje również przy chorobach metabolicznych i neurogennych. Uważa się, że niektóre rasy psów są szczególnie narażone na tę dolegliwość ze względu na swoje specyficzne uwarunkowania genetyczne. Problem ten może dotknąć jednak każdego czworonoga, dlatego tak ważna jest profilaktyka i szybkie wdrożenie leczenia w momencie wykrycia nieprawidłowości.

U psów może rozwijać się także nadciśnienie płucne wiążące się z nagłym wzrostem ciśnienia w klatce piersiowej. Najlepszą metodą do jego wykrycia jest wykonanie echokardiografii lub prześwietlenia klatki piersiowej. Nadciśnienie płucne związane jest z występowaniem niewydolności serca, chorób pasożytniczych lub schorzeń zatorowo-zakrzepowych.

Objawy nadciśnienia u psa

Nadciśnienie nie daje początkowo żadnych zauważalnych objawów, dlatego bardzo łatwo jest je przegapić. Gdy pojawiają się już wyraźne symptomy choroba najczęściej jest już bardzo zaawansowana. Zwiększone ciśnienie wiąże się najczęściej z uszkodzeniem narządów, które szczególnie narażone są jego nagłe zmiany. Dotyczy to głównie gałek ocznych, ponieważ może powodować problemy ze wzrokiem. U psa pojawić się mogą widoczne pęknięte naczynka w gałkach ocznych. Może także dojść do wylewu krwi na tylnej ścianie oka. Warto zwrócić szczególną uwagę także na takie dolegliwości, jak częste zmęczenie oraz duszności. W skrajnych przypadkach może dojść także do ataków epileptycznych. U psa mogą również pojawiać się krwawienia z nosa, drgawki oraz zaburzenia behawioralne, a w szczególności nagłe problemy z agresją. Zaobserwowanie któregokolwiek z tych symptomów powinno skłonić do niezwłocznej wizyty u weterynarza, który przeprowadzi niezbędne badania i oceni stan zwierzaka.

Psy cierpiące na nadciśnienie płucne najczęściej mają problemy z oddychaniem, które pojawiają się podczas wysiłku fizycznego. Może pojawić się także chwilowa utrata przytomności. Wraz z rozwojem choroby widoczne oznaki zmęczenia pojawiają się nawet wtedy, gdy pies znajduje się w spoczynku.

W jaki sposób leczy się nadciśnienie?

Weterynarz po przeprowadzonym badaniu oceni stadium zaawansowania choroby. Jeśli rozwinęła się już ona dość mocno i stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia czworonoga konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Bardzo ważne jest także ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego oraz regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Ogromne znaczenie ma profilaktyka. Każdy zwierzak powinien mieć mierzone ciśnienie raz w roku. Psy powyżej 7. roku życia lub znajdujące się w grupie szczególnego ryzyka powinny powtarzać je co pół roku.