Pakiet oc/ac

Dlaczego razem z ubezpieczeniem OC warto kupić AC?

Ubezpieczenie OC jest dla posiadacza pojazdu obowiązkowe, jednak polisa AC jest już dobrowolna. Polisa OC – jej zakres i obowiązek posiadania – regulowane są ustawą. OC pozwala na pokrycie osobom trzecim wszelkich szkód wynikających z kolizji lub wypadku drogowego. Jeśli na drodze popełnisz błąd i tym samym uszkodzisz auto innego kierowcy lub doprowadzisz do uszczerbku na czyimś zdrowiu, nie będziesz musiał płacić za naprawę szkód z własnej kieszeni. Wszelkie koszty będą pokrywane z Twojej polisy OC, jako kierowcy i właściciela pojazdu.

Ubezpieczenie OC i AC – dlaczego warto je połączyć?

Ubezpieczenie AC ochroni Cię w zupełnie innych sytuacjach niż OC. Przede wszystkim jest to polisa, która pozwoli na zabezpieczenie Twojego samochodu.

Autocasco pozwoli na otrzymanie odszkodowania, gdy dojdzie do kradzieży, a więc zapewni właścicielowi finansowe wsparcie. OC w takim przypadku po prostu nie zadziała. Po rozpatrzeniu zgłoszenia otrzymasz odszkodowanie, którego wysokość jest zależna m.in. od rozmiaru szkody. AC obejmuje również wiele innych sytuacji, w tym:

  • wszelkie zdarzenia losowe wymienione w OWU,
  • szkody parkingowe,
  • szkody z winy kierowcy.

AC jest to więc strzał w dziesiątkę zarówno dla kierowców doświadczonych, jak i tych początkujących. Połączenie obu wymienionych wyżej polis sprawi, że zarówno kierowca, jak i jego samochód będą chronione. Tym samym nie będzie trzeba narażać się na dodatkowy stres. Polisę OC/AC można łatwo kupić przez Internet, za co firmy ubezpieczeniowe, takie jak np. Aviva, oferują dodatkowe zniżki. Przy czym warto zawsze upewnić się co do zakresu AC, czy obejmuje zarówno kradzież pojazdu, jak i uszkodzenia – tak jest np. we wspomnianej Avivie. Ale są ubezpieczyciele, którzy w ramach AC oferują takie ryzyka osobno, wówczas należy dokupić ubezpieczenie AC od kradzieży jako opcję dodatkową.

Ubezpieczenie AC – dlaczego jeszcze może się przydać?

Nadal zastanawiasz się, czy ubezpieczenie AC będzie w ogóle przydatne? Pamiętaj, że nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może przewidzieć wszystkich sytuacji, na które jest narażony. Ubezpieczenie AC pokryje koszty nie tylko kradzieży auta, ale również jego uszkodzenia z Twojej winy, uszkodzenia w wyniku zdarzeń losowych np. pożaru oraz w wyniku zderzenia ze zwierzęciem. Naprawa szkód z AC może zostać przeprowadzona przy pomocy zaufanego warsztatu samochodowego.

Najlepiej zapewnić sobie jak najszerszą ochronę, od razu wybierając pakiet OC/AC. Wielu ubezpieczycieli oferuje również dodatkowe świadczenia w cenie. Np. Aviva w pakiecie OC/AC zapewnia m.in. ubezpieczenie assistance w wariancie podstawowym. Ubezpieczony może liczyć na holowanie do warsztatu i transport pasażerów czy telekonsultację lekarską w przypadku nagłego zachorowania, a także możliwość otrzymania samochodu zastępczego na czas naprawy auta po kolizji. Tutaj warto też wspomnieć o podwyższeniu wariantu assistance, zwłaszcza gdy dużo podróżujemy i cenimy sobie komfort jazdy. W wariacie podwyższonym można skorzystać dodatkowo z opcji usprawnienia pojazdu na miejscu, a limity na holowanie auta są zdecydowanie korzystniejsze.

Kierowcy nie na wszystko mają wpływ, a dodatkowy stres za kierownicą może przyczynić się do większej ilości wypadków. Ubezpieczenie OC nie zawsze jest kompleksowym zabezpieczeniem, a jako kierowca powinieneś pomyśleć nie tylko o bezpieczeństwie osób trzecich, ale też o ochronie własnej osoby, swoich współpasażerów i swojego samochodu. Jak widać, polisa AC niesie za sobą ogrom korzyści, więc warto połączyć ją z polisą OC, i dobrze dobranym zakresem assistance, a następnie spokojnie podróżować po drogach i nie martwić się tym, na co nie mamy wpływu.