Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Chcąc jeździć własnym samochodem, należy nie tylko mieć prawo jazdy, ale też wykupioną polisę OC. To obowiązek każdego posiadacza pojazdu. Cena takiego ubezpieczenia zależy od wielu czynników, spośród których istotnym jest wiek kierującego. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Ubezpieczenie samochodu młodego kierowcy

Ubezpieczenie samochodu można rozumieć dwojako. Po pierwsze mowa o polisie OC, a więc obowiązkowym ubezpieczeniu, które zabezpiecza majątek kierującego w razie, gdyby spowodował kolizję lub wypadek. W naszym kraju każdy właściciel pojazdu musi mieć wykupione i regularnie opłacone takie ubezpieczenie. Zostało ono wprowadzone, aby chronić poszkodowanych w wypadkach (zarówno w przypadku utraty zdrowia, jak i mienia). Jeśli doprowadzimy do zdarzenia na drodze, w wyniku którego powstaną szkody, ubezpieczyciel, u którego wykupiliśmy polisę, wypłaci odszkodowanie poszkodowanym.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że ubezpieczenie OC nie obejmuje pojazdu, więc w przypadku kiedy to my spowodowaliśmy wypadek i nasz pojazd został uszkodzony a mamy tylko ten rodzaj polisy – nie możemy ubiegać się o odszkodowanie. Żeby taką możliwość uzyskać, niezbędne jest wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia AC, znanego również jako Autocasco. W związku z tym to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy zależy od pakietu ubezpieczeniowego. Jeśli zdecydujemy się na dokupienia ubezpieczenia AC, cena wzrośnie. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Na cenę OC wpływ ma bardzo wiele rozmaitych czynników. Jednym z podstawowych jest wiek kierowcy oraz jego doświadczenie w kierowaniu pojazdami. Kolejnymi zmiennymi jest rodzaj samochodu, rok produkcji, pojemność silnika, moc, a także dodatkowe zabezpieczenia. Każdy z tych elementów ma istotne znaczenie podczas obliczania składki. Jeśli jednak nie przysługują nam żadne zniżki, to przyjdzie nam zapłacić nawet o połowę więcej niż kierowca z kompletem bonusów, gdyż ubezpieczyciele oferują nawet 60% zniżki od ceny nominalnej polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek

Co jeszcze ma wpływ na ocenę ryzyka i efekcie może dać nam nieco niższe OC? Chociażby stan cywilny i posiadanie potomstwa. Według statystyk osoby w związkach małżeńskich i będące rodzicami jeżdżą bardziej uważnie niż osoby bez dzieci i poza stałym związkiem. Ubezpieczyciele także biorą to pod uwagę podczas obliczania finalnej ceny polisy ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy.

Cena ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy 

Oczywiście nie zawsze ceny dla młodych są bardzo wysokie, choć najczęściej wyższe od średniej. Okazuje się jednak, że na niższe kwoty można liczyć, mieszkając w małej miejscowości. Wiele osób rozwiązuje sytuację tak, że np. studiując i mieszkając w większym mieście, rejestruje samochód w małej, rodzinnej miejscowości, w której są zameldowani. Koszt ubezpieczenia można także zmniejszyć, decydując się na współwłasność pojazdu, o ile znajdzie się osobę gotową na ową współwłasność się zgodzić. Na przykład świeżo upieczony kierowca może kupić samochód razem ze starszym bratem, ojcem itd. Dzięki temu ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ulgi, które przysługują starszemu stażem kierowcy i obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy. W ten sposób można zaoszczędzić się sporo pieniędzy, ponieważ czasami ubezpieczenie samochodu dla bez zniżek może oscylować w okolicach dwóch tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście od wspomnianych zmiennych.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle oferują nie tylko OC, ale pakiety obejmujące AC i inne świadczenia. Warto wiedzieć, że większość ubezpieczalni oferuje osobno ubezpieczenia od kradzieży i AC, natomiast w Avivie są one w jednym pakiecie.

Aby dobrać dla siebie możliwie najlepszy rodzaj ochrony, warto wcześniej zapoznać się z zakresem świadczenia oraz sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek. Jeśli jednak nadal nie będziemy mieć pewności co do przysługujących nam ulg, to warto zapytać o nie konsultanta, z którym omawiamy szczegóły naszej polisy.

Więcej o ubezpieczeniu OC na stronie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/