Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić ważność OC. Przygotuj numer rejestracyjny samochodu i zapoznaj się z naszą instrukcją.

Sprawdzenie polisy OC po numerze - jak to zrobić?

Każdy posiadacz pojazdu jest zobowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Często zdarza się jednak, że jego właściciel nie do końca wie, kiedy owa polisa wygasa. W takim razie jak sprawdzić ubezpieczenie OC pojazdu i dlaczego jest to tak ważne?

Aby dowiedzieć się, dlaczego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest takie istotne, trzeba wiedzieć, jaki jest jego cel. Obowiązek posiadania polisy OC wśród kierowców został wprowadzony w celu ochrony osób poszkodowanych w wypadkach. Mając wykupioną polisę, jeśli spowodujemy wypadek, to odszkodowanie i inne koszty pokryje nasz ubezpieczyciel.

Jeśli natomiast nie mielibyśmy polisy, wszelkie opłaty musielibyśmy pokrywać sami, z własnej kieszeni. Koszty naprawy pojazdy lub – co gorsza – leczenia i renty w wyniku spowodowania uszczerbku na zdrowiu czy zadośćuczynienia w przypadku śmierci to kwoty sięgające nawet kilku milionów złotych. W wielu przypadkach oznacza to ogromne obciążenie finansowe do końca życia.

Właśnie dlatego, jak już wspominaliśmy, każdy właściciel pojazdu musi posiadać wykupioną polisę OC. Co ważne, ubezpieczenie jest konieczne nawet w sytuacji, kiedy samochód stoi na podwórku i przez dłuższy czas jest nieużywany. W przeciwnym wypadku mogą na właściciela zostać nałożone wysokie kary. W obecnym (2021) roku zlekceważenie tego obowiązku może kosztować posiadacza pojazdu osobowego nawet 5200 zł. Wielu osobom wydaje się, że skoro obecnie nie jeżdżą samochodem czy motocyklem, to kara ich nie dotknie – przecież nie zaistnieje możliwość przeprowadzenia kontroli drogowej przez policję. Okazuje się jednak, że nad ważnością OC czuwa także UFG, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z tego powodu warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony.

Jak sprawdzić ważność OC

Zobacz także, jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji, a także jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Nie wiesz, jak sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu? Ważność OC można sprawdzić w bardzo prosty sposób, z pomocą strony internetowej wspomnianej wcześniej instytucji – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Organ ten zajmuje się zbieraniem danych na temat podpisywanych polis komunikacyjnych, a więc zarówno OC, jak i AC, a także zdarzeń drogowych, których efektem jest konieczność wypłacenia odszkodowania. Każdego roku UFG zapisuje około 25 mln polis (nowych i odnowionych). Z tego powodu w bazie danych można określić ważność polisy, którą jest ubezpieczenie OC. Jak sprawdzić ubezpieczenie?

Baza danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest budowana dzięki informacjom przekazywanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jest to sprawa dla ubezpieczycieli nie dobrowolna, ale obowiązkowa, dlatego można mieć pewność, iż dane UFG są aktualne i rzetelne. To wspomniane bazy danych często służą do tego, by firma ubezpieczeniowa znała przeszłość wypadkową klienta. Z ich pomocą można także określić ciągłość ubezpieczeń. Oczywiście informacje te są przydatne także dla poszkodowanych, którzy chcą się dowiedzieć, czy pojazd sprawcy miał ważną polisę. To istotne dane również dla kupujących pojazdy używane (można sprawdzić wypadkową historię pojazdu).

Przejdźmy do odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić ważność OC. Pamiętaj, aby przygotować numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu. Sprawdzenie polisy OC po numerze jest proste: wystarczy wejść na stronę internetową UFG, a potem przejść do zakładki „Sprawdź OC dla pojazdu”. Następnie należy podać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Po potwierdzeniu, iż nie jest się robotem (po wpisaniu kodu), wygenerowany zostanie raport na dzień określony wcześniej w formularzu.

Szczegóły dostępne na stronie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/