Ubezpieczenie samochodu w leasingu - jak to zrobić?
Decydując się na podpisanie umowy leasingowej na auto, kolejnym etapem jest wybór ubezpieczyciela. Tutaj często pojawiają się wątpliwości odnośnie ubezpieczenia samochodu w leasingu i jego kosztów. Otrzymana od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego oferta będzie uzależniona od wielu czynników, m.in. od rodzaju pojazdu, pojemności i mocy silnika, fabrycznych zabezpieczeń, wieku kierowcy, niekiedy nawet miejsca parkowania samochodu, a w końcu od zakresu samego ubezpieczenia – jeśli dokonujemy zakupu nie tylko ubezpieczenia OC.
Należy pamiętać, że ubezpieczenie auta w leasingu jest popularnym tematem na rynku ubezpieczeń, więc pozyskanie informacji na ten temat i ostatecznie wybór odpowiedniego produktu nie powinien być problemem.
Niejednokrotnie umowa leasingowa narzuca jednak pewien scenariusz i konieczność zakupu konkretnego ubezpieczenia. W głównej mierze dotyczy to wariantu ubezpieczenia. W przypadku nowych pojazdów w umowie może znaleźć się zapis dotyczący konieczności zakupu AC, które zabezpieczy obie strony np. w przypadku kradzieży pojazdu. Warto więc dokładnie sprawdzić umowę przed jej podpisaniem.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu a koszty
Dokładne zapoznanie się z treścią umowy leasingowej to jeden z kluczowych punktów transakcji. Może zdarzyć się, że kupując auto w leasingu, leasingodawca zaproponuje nam przygotowane wcześniej ubezpieczenie. Warto wiedzieć, że nie jest to obowiązek, aby z niego skorzystać. Jedną z możliwości może być zawarcie umowy o ubezpieczanie pojazdu z inną firmą niż wskazaną przez leasingodawcę, ale po dokonaniu stosownej, ustalonej w umowie opłaty.
Jeśli wybieramy innego ubezpieczyciela niż tego, którego wskazuje lesingodawca, to koszty takiej opcji są oczywiście jednym z bardziej nurtujących tematów wśród nowych leasingobiorców. Wspomniana opłata jest jednak uzależniona od indywidualnych ustaleń. Warto więc po prostu porównać oferty, zwracając uwagę przede wszystkim na zakres ochrony ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie - podstawa użytkowania
Nie zważając na poniesione koszty, trzeba pamiętać, że ubezpieczenie jest przede wszystkim ochroną dla kierowcy. Począwszy od obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), przez NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz dobrze dobrany wariant assistance, na wspomnianym wcześniej AC kończąc. Wszystko to sprawia, że ubezpieczenie auta w leasingu jest istotną kwestią. Pamiętajmy, że decydując się na dodatkowe opcje ubezpieczeniowe, zwiększamy przede wszystkim swój komfort oraz komfort podróżujących z nami pasażerów. Bowiem cena ubezpieczenia jest bardzo niska w porównaniu do kosztów, które musielibyśmy ponieść w razie wystąpienia zdarzenia drogowego lub kradzieży pojazdu.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu to w głównej mierze kwestia indywidualna każdego z kierowców. Warto jednak dla lepszego rozeznania skorzystać z porad przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych, którzy podczas krótkiej rozmowy telefonicznej pomogą wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję.