Przepisanie ubezpieczenia OC

Przepisanie ubezpieczenia OC - wszystko, co warto wiedzieć

Kupno i sprzedaż samochodu zawsze łączą się z kilkoma formalnościami. Jedna z nich dotyczy kwestii ubezpieczenia OC. Osoba sprzedająca pojazd jest zobowiązana do przepisania polisy OC na kupującego.

Czy to jednak zamyka wszystkie kwestie związane z ubezpieczeniem auta? Warto wiedzieć, jakich formalności należy dopełnić, aby po zakupie samochodu mieć ważne OC. Także sprzedający powinien wiedzieć, co zrobić w sytuacji sprzedaży i przepisania polisy OC samochodu.

Przepisanie polisy OC

Zgodnie z prawem posiadanie ważnego ubezpieczenia OC przez właściciela samochodu jest obowiązkowe. Główną funkcją tego ubezpieczenia jest zabezpieczenie osób poszkodowanych w wypadkach – w razie zdarzenia otrzymają one wsparcie finansowe z OC sprawcy na naprawę poniesionych szkód czy to w majątku, czy na swoim zdrowiu.

Drugim celem jest ochrona kierującego pojazdem przed finansowymi konsekwencjami, wynikającymi z faktu spowodowania stłuczki, kolizji czy wypadku, które doprowadziły do szkody. Każde auto dopuszczone do ruchu musi mieć ubezpieczenie OC. Jednak jest ono obowiązkowe nawet wtedy, kiedy samochód jest zaparkowany w garażu i w ogóle się z niego nie korzysta. W momencie sprzedaży samochodu wszystkie prawa i obowiązki wynikające z polisy OC przechodzą na nowego właściciela auta.

Przepisanie ubezpieczenia OCpo zakupie samochodu

Przepisanie ubezpieczenia OC po zakupie na szczęście nie jest skomplikowane. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży polisa OC zostaje automatycznie przepisana na nowego właściciela. To jednak nie kończy wszystkich formalności. Właściciel ma obowiązek w ciągu 14 dni poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta i tym samym sfinalizować proces przepisania ubezpieczenia na nowego właściciela.

Przepisanie ubezpieczenia oc

Sprawdź także: Co dzieje się z polisą OC, kiedy sprzedajesz auto?

Jak przepisać ubezpieczenie OC samochodu na siebie?

W tym celu nowy właściciel auta powinien zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej, w której zawarta została polisa OC i przekazać informację o nabyciu auta. Przepisanie polisy OC na siebie może skutkować także przeliczeniem składki w oparciu o nasze dane i naszą historię ubezpieczeniową.

Czy OC przedłuży się na kolejny rok?

W przypadku przepisania polisy OC na nowego właściciela polisa nie zostanie automatycznie przedłużona i skończy się w ostatnim dniu wskazanego na niej okresu ubezpieczenia. Kupujący powinien więc zwrócić szczególną uwagę na termin zakończenia obecnie obowiązującej polisy OC.

Przepisanie polisy OC - termin ważności

W momencie, kiedy będzie kończyć się termin ważności polisy, właściciel auta może zgłosić ubezpieczycielowi chęć dalszej współpracy i zawrzeć swoją umowę.

Wykupienie polisy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym nie jest jednak obowiązkiem, mimo że doszło do przepisania ubezpieczenia OC. Właściciel auta może zdecydować się na podpisanie nowej polisy OC z zupełnie inną firmą ubezpieczeniową. Dlatego warto wcześniej sprawdzić oferty innych firm ubezpieczeniowych i wybrać tę najkorzystniejszą.