Twój ulubiony blog!

Przepisanie ubezpieczenia OC – wszystko, co warto wiedzieć

Kupno i sprzedaż samochodu zawsze łączą się z kilkoma formalnościami. Jedna z nich dotyczy kwestii ubezpieczenia OC. Osoba sprzedająca pojazd jest zobowiązana do przepisania polisy OC na kupującego.

Czy to jednak zamyka wszystkie kwestie związane z ubezpieczeniem auta? Warto wiedzieć, jakich formalności należy dopełnić, aby po zakupie samochodu mieć ważne OC. Także sprzedający powinien wiedzieć, co zrobić w sytuacji sprzedaży i przepisania polisy OC samochodu.

Przepisanie polisy OC

Zgodnie z prawem posiadanie ważnego ubezpieczenia OC przez właściciela samochodu jest obowiązkowe. Główną funkcją tego ubezpieczenia jest zabezpieczenie osób poszkodowanych w wypadkach – w razie zdarzenia otrzymają one wsparcie finansowe z OC sprawcy na naprawę poniesionych szkód czy to w majątku, czy na swoim zdrowiu.

Drugim celem jest ochrona kierującego pojazdem przed finansowymi konsekwencjami, wynikającymi z faktu spowodowania stłuczki, kolizji czy wypadku, które doprowadziły do szkody. Każde auto dopuszczone do ruchu musi mieć ubezpieczenie OC. Jednak jest ono obowiązkowe nawet wtedy, kiedy samochód jest zaparkowany w garażu i w ogóle się z niego nie korzysta. W momencie sprzedaży samochodu wszystkie prawa i obowiązki wynikające z polisy OC przechodzą na nowego właściciela auta.

Przepisanie ubezpieczenia OC po zakupie samochodu

Przepisanie ubezpieczenia OC po zakupie na szczęście nie jest skomplikowane. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży polisa OC zostaje automatycznie przepisana na nowego właściciela. To jednak nie kończy wszystkich formalności. Właściciel ma obowiązek w ciągu 14 dni poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta i tym samym sfinalizować proces przepisania ubezpieczenia na nowego właściciela.

Przepisanie ubezpieczenia oc

Sprawdź także: Co dzieje się z polisą OC, kiedy sprzedajesz auto?

Jak przepisać ubezpieczenie OC samochodu na siebie?

W tym celu nowy właściciel auta powinien zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej, w której zawarta została polisa OC i przekazać informację o nabyciu auta. Przepisanie polisy OC na siebie może skutkować także przeliczeniem składki w oparciu o nasze dane i naszą historię ubezpieczeniową.

Czy OC przedłuży się na kolejny rok?

W przypadku przepisania polisy OC na nowego właściciela polisa nie zostanie automatycznie przedłużona i skończy się w ostatnim dniu wskazanego na niej okresu ubezpieczenia. Kupujący powinien więc zwrócić szczególną uwagę na termin zakończenia obecnie obowiązującej polisy OC.

Przepisanie polisy OC – termin ważności

W momencie, kiedy będzie kończyć się termin ważności polisy, właściciel auta może zgłosić ubezpieczycielowi chęć dalszej współpracy i zawrzeć swoją umowę.

Wykupienie polisy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym nie jest jednak obowiązkiem, mimo że doszło do przepisania ubezpieczenia OC. Właściciel auta może zdecydować się na podpisanie nowej polisy OC z zupełnie inną firmą ubezpieczeniową. Dlatego warto wcześniej sprawdzić oferty innych firm ubezpieczeniowych i wybrać tę najkorzystniejszą.


Sprawdź również

buty dziecięce

Jak wybrać buty dla dziecka?

Obuwie stanowi bardzo ważny element ubioru każdego dziecka. Nie tylko chroni jego stopy, ale także gwarantuje wygodę podczas chodzenia. Maluchy mogą potrzebować nowej pary co

auto

Jak sprawdzić używane auto przed kupnem?

Zakup używanego samochodu często jest sporym wydatkiem. Nikt oczywiście nie chce kupować takiego, którego stan techniczny jest daleki od doskonałości. Pojazdu po wypadku, poważnej naprawie