Tymczasowe tablice rejestracyjne

Tymczasowe tablice rejestracyjne a OC

Według polskich przepisów pojazd nie może zostać dopuszczony do ruchu, jeśli nie posiada tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego, ważnego przeglądu technicznego oraz wykupionej polisy OC. Istnieje kilka sytuacji, w których kierowca musi zgłosić się do Wydziału Komunikacji i wnioskować o wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych, nazywanych też tablicami próbnymi. Bez nich niemożliwe jest dokonanie przeglądu auta lub naprawy. Jak wygląda wówczas kwestia wykupienia polisy OC i jak długo ważne są polskie tablice tymczasowe? W artykule znajdziesz szereg przydatnych informacji.

Tymczasowe tablice rejestracyjne

Polskie tablice tymczasowe i dowód tymczasowy są niezwykle przydatne podczas zakupu samochodu z dowolnego miejsca. Taki dowód dostaje się na 30 dni – według ustawodawcy ten czas powinien być wystarczający na załatwienie wszelkich formalności. W uzasadnionych przypadkach, jako kierowca, możesz otrzymać 14 dodatkowych dni, które pozwolą Ci dokończyć wszelkie niezbędne sprawy urzędowe. Po upływie wskazanego czasu konieczne jest zdanie tablic próbnych w Wydziale Komunikacji.

Tymczasowe tablice rejestracyjne to również alternatywa stosowana w przypadku samochodów, które zostały zakupione i wyrejestrowane za granicą i które nie posiadają już ważnych tablic rejestracyjnych. Aby poruszanie się takim samochodem, który nie jest zarejestrowany w żadnym kraju, było możliwe, konieczne jest więc wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych i wykupienie krótkoterminowej polisy OC. Polskie tablice tymczasowe można otrzymać po okazaniu dokumentu potwierdzającego własność pojazdu.

W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy koniecznie trzeba okazać zagraniczny dowód rejestracyjny, potwierdzenie zapłaty akcyzy oraz dokument potwierdzający opłatę celną. Należy zabrać ze sobą również poprzednie tablice rejestracyjne lub podpisać na miejscu odpowiedni dokument poświadczający ich brak.

Dowiedz się również, jak wypełnić PCC-3 online po zakupie samochodu.

tymczasowe tablice rejestracyjne a oc

Tymczasowe tablice rejestracyjne a OC

Według przepisów obowiązujących w naszym kraju, każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek posiadania ważnej polisy OC dotyczącej konkretnego pojazdu. Jej brak wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kar finansowych. Składki ubezpieczenia OC samochodu obliczane są na podstawie danych pojazdu zawartych w dowodzie rejestracyjnym jak np. marka, pojemność i moc silnika, dodatkowe wyposażenie itp. Bez tych informacji nie ma możliwości otrzymania oferty. Jeśli rejestrujesz samochód tymczasowo w Polsce, masz dwie opcje: po pierwsze możesz skorzystać z krótkoterminowej propozycji ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują bowiem kierowcom korzystne oferty, które uwzględniają tego rodzaju sytuacje.

Warto pamiętać, że OC krótkoterminowe nie wznawia się automatycznie. Po upływie 30 dni tablice próbne tracą ważność, a wraz nią przestaje obowiązywać polisa. To ważna informacja w kontekście tymczasowych tablic rejestracyjnych a OC, ponieważ to na właścicielu pojazdu spoczywa obowiązek wykupienia całorocznej polisy.

Tablice próbne - jak długo ważna jest polisa?

Taka polisa zawierana jest wówczas na 30 dni. Po upływie tego okresu wygasa ona automatycznie. Warto więc pamiętać, iż nie ma konieczności wypowiadania takiej umowy. Po otrzymaniu nowych, docelowych tablic rejestracyjnych, musisz wykupić kolejną, całoroczną polisę na nowy pojazd ze stałymi tablicami. Drugą opcją jest wykupienie całorocznej polisy od razu na podstawie tymczasowych numerów rejestracyjnych (w końcu dane techniczne auta się nie zmienią), a następnie, po około miesiącu, gdy otrzymasz już docelowe tablice rejestracyjne w Wydziale Komunikacji, wystarczy zgłosić tę zmianę do ubezpieczyciela. W wielu firmach można to zrobić samodzielnie online, np. w Avivie wystarczy zalogować się do serwisu MojaAviva oraz wybrać z listy zleceń Zgłoszenie zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu.

Pamiętaj też, że jeśli kupiłeś samochód w Polsce, przejdzie na Ciebie polisa OC poprzedniego właściciela. Możesz z niej oczywiście skorzystać. Warto jednak zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, aby przepisać polisę na siebie.

Sprawdź także, jak nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu.