Jak zapakować delikatne przedmioty do wysyłki?
O ile rozpakowywanie paczek dostarczanych przez kuriera jest zajęciem niezwykle przyjemnym, o tyle samodzielne ich pakowanie do wysyłki nie należy do ulubionych zajęć wielu osób. Nic w tym dziwnego, bowiem odpowiednie zabezpieczenie przesyłanych przedmiotów, tym bardziej tych delikatnych, może wiązać się z nie lada wysiłkiem – tym bardziej, jeśli nie ma się pojęcia, jak prawidłowo zawinąć konkretny przedmiot. Na szczęście, z pomocą przychodzi poniższy artykuł, który podpowie, jak zapakować paczkę do wysyłki kurierem bez obaw o jej ewentualne uszkodzenie.
Jak zapakować paczkę do wysyłki?
Dlaczego dokładne przygotowywanie paczki jest tak istotne? Cóż, bez względu na to, czy zwraca się dany towar czy sprzedaje posiadany przedmiot, należy brać pod uwagę, że każdy odbiorca chciałby dostać przesyłkę w nieuszkodzoną. Odpowiednie zapakowanie chroni przed ewentualnymi uszczerbkami czy wypadkami podczas transportu. To również od właściwego zabezpieczenia towaru zależy, czy odbiorca przyjmie paczkę czy ją odeśle. Odesłanie jej może wiązać się z dodatkowymi kosztami obciążającymi nadawcę albo w najgorszym wypadku skończyć się nawet sprawą sądową. Nikt jednak nie chce mieć na głowie dodatkowych problemów, których można było w porę uniknąć. Jeśli okaże się, że towar w trakcie przewozu faktycznie został uszkodzony, na nic zdadzą się konflikty z firmą przewozową, która najczęściej nie bierze odpowiedzialności za szkody, jakie niesie ze sobą transport nadawanej paczki. W związku z tym trzeba samodzielnie wziąć pełną odpowiedzialność za jak najlepsze zabezpieczenie towaru.
Jak pokazują statystyki, to właśnie niewłaściwe zabezpieczenie produktu przez nadawcę jest najczęstszym powodem uszkodzenia i zniszczenia wielu przedmiotów. Wysyłający w większości przypadków są błędnie przekonani, że aby przesyłka dotarła do klienta, trzeba tylko odpowiednio okleić towar i nadać go w punkcie kurierskim. Niestety, szczególnie w przypadku kruchych i delikatnych przedmiotów należy mieć chociaż minimalną wiedzę na temat prawidłowego pakowania nadawanego towaru – nawet delikatny wstrząs podczas transportu może przez niewłaściwe opakowanie sprawić, że drogie lub szklane produkty zupełnie stracą na swojej wartości.
Jak zapakować szkło do wysyłki?
Zabierając się za wysyłkę przedmiotów, na samym początku trzeba skategoryzować ich wartość, która wyznaczy sposób ich pakowania. Na przykład, jeżeli są to tylko książki, wystarczy szczelnie je ze sobą związać i dopasować do nich karton posiadający mniej więcej te same wymiary. W celu lepszego zabezpieczenia można dodatkowo włożyć je do nieco większego pudełka. Ta sama zasada może być wykorzystana w przypadku opakowywania ubrań. Nie wymagają one z reguły specjalistycznego sposobu zabezpieczenia. Koszulkę czy spodnie wystarczy tylko włożyć w dwa opakowania foliowe lub karton, jeśli ubrań jest nieco więcej.
Inaczej jest w przypadku delikatniejszych akcesoriów skonstruowanych z porcelany, szkła, czy ceramiki. Do tej kategorii będą należeć również kosmetyki, perfumy, akcesoria RTV AGD czy produkty wykonane z delikatnego plastiku. Jak zapakować takie przedmioty? Istotne jest, by opakowanie kruchych przedmiotów, które nadajemy, działało jak amortyzator i tłumiło wszelkiego rodzaju uderzenia czy drgania. Tutaj idealnie nada się pudełko o nieco większych rozmiarach niż pakowany przedmiot. Najlepiej, by było one wykonane 5-warstwowego kartonu o wzmocnionych bokach – ochroni to towar przed jego ewentualnym zgnieceniem. Prócz tego, każde z transportowanych akcesoriów powinno być dodatkowo szczelnie owinięte folią bąbelkową.
W przypadku drogiej porcelany bądź delikatnego szkła transportowanych w większych ilościach zaleca się wzmocnienie zabezpieczenia poprzez wkładanie między przedmioty przekładek tekturowych. Jeśli w kartonie jest za dużo wolnej przestrzeni, wypełnia się ją dodatkowo wypełniaczami na przykład w postaci poduszek powietrznych. Na sam koniec cały karton należy owinąć folią typu stretch i okleić specjalną taśmą pakową. Jeśli pakujemy produkty wykonane ze szkła, obowiązkowym elementem jest doklejenie etykiety z napisem “Uwaga szkło”. Wszystkie te akcesoria pomocne w odpowiednim zabezpieczeniu delikatnych przedmiotów można znaleźć u producenta opakowań z tworzyw sztucznych.