Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony

Kiedy planujesz zakup używanego auta, warto wiedzieć, gdzie i jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony. Podobnie w przypadku, gdy odniosłeś szkodę w zdarzeniu drogowym i chcesz upewnić się, czy auto sprawcy posiada ważne OC. Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, około 100 tysięcy nieubezpieczonych samochodów porusza się po polskich drogach. Na szczęście można szybko i bezpłatnie sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu. Jak to zrobić?

Co to jest OC i jaką pełni funkcję?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli w skrócie OC, jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów. To dzięki niemu osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych otrzymują wsparcie finansowe.

Gdy sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie, dzięki któremu ten naprawi szkody wyrządzone podczas kolizji zarówno te w majątku poszkodowanego, jak i skutkujące uszczerbkami na zdrowiu.

Co w przypadku, gdy sprawca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC? Pieniądze i tak zostaną wypłacone ofierze wypadku przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To właśnie UFG gwarantuje odszkodowanie w razie braku ubezpieczenia OC u sprawcy. Nie zwalnia to jednak sprawcy z odpowiedzialności, UFG bowiem zwróci się do niego z tzw. regresem i zażąda zwrotu wypłaconych kosztów szkody, które niekiedy mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych albo więcej.

Kiedy warto sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Jak opisaliśmy powyżej, jeśli jesteś poszkodowanym w kolizji, masz prawo do odszkodowania z OC sprawcy. Dzięki temu przysługuje Ci między innymi pojazd zastępczy czy holowanie uszkodzonego samochodu. Wcześniej jednak koniecznie trzeba zweryfikować, czy kierowca posiada ważne OC.

Ważność OC warto sprawdzić również przy zakupie używanego samochodu. Należy wiedzieć, że polisę poprzedniego właściciela można przepisać na siebie i kontynuować ochronę lub też wypowiedzieć umowę i zawrzeć ją u innego ubezpieczyciela.

Gdzie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Jest na to kilka łatwych i szybkich sposobów.

Czy samochód jest ubezpieczony

Sprawdź także: Jak nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu?

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym?

Najłatwiej jest to sprawdzić online, na stronie UFG. Wystarczy, że wpiszesz numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu. Informacje przesłane przez UFG będą zawierać numer polisy, markę, model pojazdu oraz dane firmy ubezpieczeniowej.

Ważność OC najlepiej zweryfikować od razu na miejscu zdarzenia. Zajmuje to tylko kilka minut, a pozwoli Ci zaoszczędzić sporo nerwów. Wiedząc, jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym online, szybko potwierdzisz, czy kierowca ma wykupioną polisę OC.

Należy mieć jednak na uwadze możliwość wystąpienia opóźnień w przekazaniu danych przez firmy ubezpieczeniowe do Ośrodka Informacji UFG. Dlatego w celu ostatecznego zweryfikowania polisy OC, najlepiej skontaktować bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu dzięki aplikacji na smartfona?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy posiada telefon komórkowy z aparatem. Dlatego niezwykle przydatna jest darmowa aplikacja „Na wypadek”, która ułatwia sprawdzenie, czy samochód jest ubezpieczony. Dzięki niej jeszcze szybciej poznasz niezbędne informacje lub nawet zgłosisz kolizję. Korzystanie z aplikacji jest zupełnie bezpłatne, szybkie i bezproblemowe.

Po tym jak wprowadzisz numer rejestracyjny pojazdu lub jeśli wolisz, zeskanujesz kod z dowodu rejestracyjnego sprawcy, łatwo dowiesz się, czy ma on ważne OC i w razie potrzeby pobierzesz dane jego polisy na swój telefon. 

Ubezpieczenie samochodu - jak sprawdzić?

Kolejnym pomysłem na to, jak sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu, jest ten najprostszy – można poprosić sprawcę o okazanie potwierdzenia zawarcia polisy. Jednak według obecnych przepisów żaden kierowca nie ma obowiązku wozić tego dokumentu przy sobie.

Mamy nadzieję, że informacje okazały się pomocne i od teraz wiesz już, gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu i jak łatwo możesz to zrobić.

Źródło: https://www.smartdriver.pl/liczba-samochodow-w-polsce-ile-aut-jezdzi-po-polskich-drogach