Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Czy warto ubezpieczyć samochód od kradzieży?

Każdy właściciel samochodu ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, w skrócie OC. Ubezpieczenie OC zapewnia wypłatę osobom trzecim za szkody przez  nas wyrządzone – dotyczy to zarówno uszczerbku na ich zdrowiu, jak i uszkodzenia mienia. Samo ubezpieczenie OC jednak nie obejmuje wszystkich możliwych zdarzeń, które mogą nam się przytrafić na drogach. Doskonałym przykładem jest kradzież auta. Wyjaśniamy więc, dlaczego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu od kradzieży.

Ubezpieczenie AC jako ochrona przed kradzieżą samochodu

Jeśli planujemy zapewnić dodatkową ochronę swojego pojazdu, powinniśmy rozejrzeć się za odpowiednim ubezpieczeniem ubezpieczeniem samochodu od kradzieży, czyli Autocasco, które jest uzupełnieniem OC. W przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ustawa z góry nakłada jego zakres oraz  maksymalne kwoty wypłat. Jeśli chodzi o ubezpieczenie dobrowolne, tu zarówno zakres, wysokość odszkodowania, jak i cena ubezpieczenia jest ściśle uwarunkowana ofertą ubezpieczyciela. Kierowcy, rozglądając się za AC, zwracają uwagę na zabezpieczenie w sytuacji kradzieży pojazdu. Choć liczby kradzionych samochodów z roku na rok maleją, to zawsze istnieje ryzyko kradzieży, tym bardziej że potencjalni złodzieje dysponują obecnie technologią umożliwiającą szybkie włamanie się do każdego pojazdu. W ramach kradzieży pojazdu ubezpieczyciele często zapewniają również ochronę, gdy dojdzie do kradzieży wyposażenia samochodu. Dzięki temu wybita szyba i skradzione elementy znajdujące się wewnątrz pojazdu, takie jak np. foteliki dziecięce, również podlegają ubezpieczeniu auta od kradzieży. Oprócz tego AC chroni nas również w sytuacji, gdy szkoda będzie spowodowana warunkami atmosferycznymi oraz pokrywa koszt naprawy skutków wypadku spowodowanego przez nas samych. 

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Co wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu od kradzieży?

Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie auta od kradzieży, jest zależna nie tylko od oferty firmy ubezpieczeniowej. Obecnie stawka jest obliczana w oparciu o wartość naszego samochodu, a także naszą historię ubezpieczeniową. Dodatkowo ubezpieczyciel, przy ustalaniu naszej ceny za ubezpieczenie, bierze też pod uwagę takie zmienne jak region, w którym mieszkamy, marka samochodu (pewne marki statystycznie częściej padają ofiarą kradzieży), a także miejsce parkowania i wyposażenie samochodu. Na podstawie tych wszystkich danych ustalana jest odpowiednia stawka ubezpieczenia, jaką przyjdzie nam zapłacić.

Jakie są zalety związane z posiadaniem ubezpieczenia auta od kradzieży?

Pomimo tego, że kradzieże samochodów nie są tak powszechnym procederem, jak w przeszłości, to wciąż istnieje duże ryzyko, że samochód, szczególnie parkowany w niestrzeżonych miejscach, może stać się łupem złodziei. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu auta od kradzieży i tym samym zapewnić sobie wsparcie finansowe na wypadek zdarzeń, na które nie mamy wpływu.

Przeczytaj także: Kradzież samochodu a ubezpieczenie